Další sněžení se žene do země! MRZNE, až praští...

Po vydatném sněžení zasáhl zemi silný mráz. V některých částech republiky klesly teploty v noci na pátek a po ránu až přes minus 20 stupňů Celsia. Silničáři varují před ledovkou.

Na naší republiku se právě teď žene další sněžení, momentálně slabě sněží na Uherskohradišťsku.  V průběhu dne by mělo sněžení zesilovat a na Moravě by mělo nasněžit 5 - 15 cm sněhu, Jeseníky a Beskydy až 20 cm nového sněhu.

 

 

Výstraha meteorologů platí od čtvrteční desáté hodiny večer. Tuhá zima bude trvat nejméně do soboty. V Roudnici nad Labem naměřili v šest ráno minus 21 stupňů. V průměru se teploty v pátek ráno pohybovaly kolem minus deseti, na Moravě bylo tepleji.

Rekordně studené ráno hlásili například v Doksanech v Ústeckém kraji, kde naměřili - 22,5 stupně, což bylo pro 3. prosinec nejméně od roku 1952. Pod minus dvacet stupňů klesla teplota i v Horním Adršpachu na Trutnovsku, ve Stráži pod Ralskem v Libereckém kraji nebo na šumavské Horské Kvildě, kde měli nejstudenější noc na 3. prosinec za posledních 20 let.

Rekordy padly také v Pardubicích, Lázních Bělohrad, Neumětelích nebo Žatci, kde se teploměry zastavily těsně nad minus dvacítkou. Ve středočeských Neumětelích naměřili přes minus 18 stupňů a byl překonán dokonce 80 let starý rekord.
 


 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Varování meteorologů před silným mrazem platí téměř pro všechny kraje. Lidé by se na chladná rána proto měli připravit.
Opatrní by měli být zejména chodci a řidiči. Na silnicích to totiž bude klouzat. Tuhé mrazy mohou dopravu zkomplikovat i jinak. Ze stromů můžou padat křehké větve.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.Na mráz by se měli připravit také lidé doma. Důležité je vypustit vodu z venkovního potrubí, uklidit plastový nábytek a zkontrolovat topení. Odborníci například také doporučují odsunout pokojové květiny dál od okna.

TV Nova