Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2009 22:12

Šéfem KDU-ČSL je Svoboda. Záda mu bude krýt žena

Zdroj: TV Nova

Lidovecký sjezd ve Vsetíně rozhodl, že stranu povede Cyril Svoboda. První místopředsedkyní bude Michaela Šojdrová.

Lidovci si zvolili nové vedení. Jiřího Čunka v čele strany vystřídal Cyril Svoboda. Čunek zcela odchází z vedení KDU-ČSL stejně jako Roman Línek. Toho na postu prvního místopředsedy vystřídala Michaela Šojdrová.
 

Na sjezdu se se stranou rozloučil Miroslav Kalousek. Ten se stal v mnohých projevech terčem kritiky. Lidovci řešili, kam by se měla strana dál ubírat. Jedním z hlavních témat všech řečníků byla jednota strany.
 

Po volbě místopředsedů čekala v sobotu v noci delegáty ještě volba celostátního výboru. Sjezd lidovců jsme celý den sledovali on-line.


21:50 Novými místopředsedy KDU-ČSL jsou Pavel Svoboda, Jiří Carbol, David Macek a Pavel Horák.


21:00 Připravuje se volba místopředsedů


20:35
Kandidáti na místopředsedu strany budou pronášet kandidátské projevy. Jako první řeční Jiří Carbol.


20:30
Delegáti se vracejí do sálu. Za chvíli začne volba místopředsedů strany.


19:50
Probíhá pauza na večeři. Volba místopředsedů začne ve 20:25.


19:40
Kandidatury se vzdali Ludvík Hovorka a Lenka Ptáčková.


19:35
Kandidáty na místopředsednické posty jsou Jiří Carbol, Pavel Horák, Marián Hošek, Jiří Koliba, Roman Línek, David Macek, Vladimír Říha a Pavel Svoboda.


19:20
První místopředsedkyní strany byla zvolena Michaela Šojdrová. Dostala 192 hlasů z 246 odevzdaných


18:50
Volba prvního místopředsedy právě začala.


18:40
Ve druhém kole volby 1. místopředsedy tedy bude kandidovat pouze Michaela Šojdrová.


18:35
David Macek se před druhým kolem vzdal kandidatury. Respektuje přání nově zvoleného předsedy Svobody, aby se 1. místopředsedkyní stala Šojdrová.


18:30
První kolo volby prvního místopředsedu nepřineslo. Šojdrová dostala 136 hlasů, Macek 78 a Línek 64. Pro zvolení bylo potřeba nejméně 146 hlasů.


18:10
V sále probíhá volba prvního místopředsedy.


17:55
V 18:05 by měla začít volba prvního místopředsedy, trvat bude 15 minut. Pak bude následovat sčítání hlasů.


17:45 S krátkými projevy vystupují kandidáti na prvního místopředsedu.


17:40 Začíná volba prvního místopředsedy. Kandidují Michaela Šojdrová, Roman Línek a David Macek.


17:30 S krátkým projevem vystoupil nyní už bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Poděkoval za dva a půl roku ve funkci, ale řekl, že by si je asi nezopakoval.


17:25 Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Cyril Svoboda. Získal 157 hlasů, o třicet víc než Jan Březina. Následuje projev Cyrila Svobody. Poděkoval Jiřímu Čunkovi za to, že se stal předsedou KDU-ČSL v době, kdy se do toho nikomu jinému nechtělo.


17:20 Hlasy v druhém kole volby předsedy KDU-ČSL jsou sečteny.


16:45 Volební lístky pro druhé kolo volby jsou připraveny, hlasování končí v 17:05.


16:30 Bylo vydáno 301 lístků, vrátilo se jich 300, 2 byly neplatné. Nejvíce hlasů dostali Jan Březina (112) a Cyril Svoboda (91), postupují do druhého kola. Jiří Čunek (61 hlasů) a Michaela Šojdrová (33 hlasů) vypadli. Do 15 minut by mělo začít druhé kolo volby.


16:25 Sčítání hlasů delegátů stále pokračuje, pořád není jasné, kdo bude novým předsedou KDU-ČSL.


15:55 Delegáti odevzdali volební lístky. Následuje sčítání hlasů.


15:30 Projevy skončily, začíná rozdávání volebních lístků. Volba by měla skončit pět minut před čtvrtou odpoledne.


15:20 Projev delegátům přináší i Michaela Šojdrová. Toto je sjezd pro ty, kteří věří v KDU-ČSL, naráží Šojdrová na Miroslava Kalouska, který nedávno oznámil, že ze strany odchází. Na tomto sjezdu ale ještě je. Šojdrová chce navázat na své předchůdce v předsednické funkci a pokračovat v jejich práci. Je třeba taky podpořit mladou generaci.


15:10 Mluví další z kandidátů-Cyril Svoboda. Říká, že je KDU-ČSL na rozcestí. Buď vyjde z krize posílena nebo padne. Slibuje, že právě on bude ten silný předseda. Nabízí své zkušenosti z vrcholové politiky i tým spolupracovníků.


15:05 Řeční Jiří Čunek. Mluví o diskreditační kampani, která byla proti straně prý vedena. Nebylo to poprvé-stejné to prý měl i Josef Lux. Mluví i o tom, že je třeba se nebát a jít si za svým.


14:55 K řečnickému pultíku přichází Jan Březina. Chce z KDU-ČSL udělat jasně čitelnou stranu, kterou nebudou zmítat vnitřní rozbroje. Březina chce být předsedou dialogu, názorové oponenty prý nebude považovat za nepřátele.


14:50 Lidovci budou předsedu volit ze čtveřice kandidátů. O funkci se utkají Jan Březina, Jiří Čunek, Cyril Svoboda a Michaela Šojdrová. Nominován byl i Pavel Svoboda, ten ale kandidaturu odmítl.


14:30 Polední přestávka se protáhla. Delegáti mají čas do 14:50 navrhnout kandidáty do vedení KDU-ČSL.


13:05 Začala přestávka na oběd. Sjezd bude pokračovat ve 14 hodin. Odpoledne si lidovci zvolí nové vedení včetně předsedy.


13:00 Projevy představitelů KDU-ČSL stále neberou konce. U pultíku se vystřídalo už několik řečníků.


12:40 Rostislav Slavotínek přednáší zprávu o činnosti senátorského klubu KDU-ČSL.


12:30 Projevy pokračují, u pultíku stojí předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa. Reaguje na některé části Čunkova projevu například o volbě prezidenta.


12:20 Jiří Čunek vyzývá delegáty, aby při volbě vedení nedali na to, co je in. Jeho projev skončil více než hodinu.


12:15 Jiří Čunek hovoří bez přestávky už hodinu. I když on vypadá stále svěží, na řadě delegátů sjezdu už je vidět únava.


11:55 KDU-ČSL musí zůstat na středové pozici, aby upoutala voliče. Musí oslovit i mladé voliče, ukázat smysl pro humor a být moderní.


11:40 Podle Čunka křesťanští demokraté musí jasně říci, jakou stranou chce KDU-ČSL být. Čunkův projev trvá už bezmála půl hodiny. Snaží se i vtipkovat, ale poněkud se do legrácek zamotává.


11:30 Jiří Čunek se v proslovu velmi ostře opřel do vnitrostranického oponenta Miroslava Kalouska. Odsoudil jeho výroky, že lidovci jsou v podstatě socialisté chodící do kostela. Kalousek podle něj z KDU-ČSL odchází, protože se mu stranu nepodařilo podkopat.


11:15 K řečnickému pultíku znovu zamířil Jiří Čunek. Hodnotí situaci ve straně, jejímž je předsedou. KDU-ČSL je podle něj pošramocená zevnitř i zvenčí, ale pro občany prý strana pracovala svědomitě. Čunek v projevu hlasitě volá po jednotě strany, které je potřeba dosáhnout co nejdříve. Vize podle něj musí být delší než je období každého z předsedů.


11:10 Proslovy stále pokračují, mluví pozvaní hosté. Sjezd má oproti programu už 40 minut zpoždění.
 

11:00 Na sjezd nepřijedou ani Mirek Topolánek ani Jiří Paroubek. Oba ale delegáty sjezdu pozdravili alespoň na dálku.


10:55 Jiří Čunek předčítá prohlášení Václava Klause k účastníkům sjezdu. Sjezdu se Klaus nezúčastní, protože je ve Vatikánu na návštěvě papeže.
 

10:35 Jeden z delegátů chtěl změnit program sjezdu, ale po krátké chvíli a domluvě s kolegy svůj návrh stáhl.
 

10:25 U pultíku se stále střídají řečníci.


10:05
Sjezd zahájil projev stávajícího předsedy Jiřího Čunka. Čunek apeloval na delegáty, aby se nenechali rozptylovat a plně se soustředili na sjezd. KDU-ČSL podle něj musí být jednotná.


9:00 Delegáty na sjezdu vítají u vchodu klobásy a slivovice z rukou mladých lidí v krojích, vyhrává hudba.

Šojdrová
Michaela Šojdrová


Jak to na sjezdu vypadalo ráno


Plakáty s hesly "Zvol své evropské hvězdy" už od rána lidovcům připomínaly, že už za týden čekají Česko volby do Evropského parlamentu. Do žluté se oblékly i hostesky.


Velká pohodička ale na sjezdu nevládla. Naopak se čekal tuhý boj o předsednické křeslo. Nejvyšší stranickou funkci obhajoval na své domovské půdě bývalý vsetínský starosta Jiří Čunek.

Protikandidáty byli exministr Cyril Svoboda, europoslanec Jan Březina a poslankyně Michaela Šojdrová. "Lépe je být na bojišti o pět minut dřív, než o pět minut později," řekl novinářům Březina, který přišel na místo sjezdu jako první z kandidátů na šéfa KDU-ČSL. Jako druhý dorazil Svoboda, po něm přišel i Čunek.


Na sjezd přijel i rebelující lidovec Miroslav Kalousek. Ten se chystá stranu opustit. Tvrdí, že se strana ubírá směrem doleva. "Socialisté chodící do kostela nejsou můj šálek kávy," říká. Ve čtvrtek se ho dotklo, že ho na stranickém webu nazývali ksindlem a kriplem. Více ZDE


"Dusno" uvnitř KDU-ČSL a spory o směřování strany zřejmě způsobily to, že do Vsetína nepřijeli zástupci nejsilnějších politických stran ČSSD a ODS. Sjezd nenavštívil ani prezident Klaus, protože byl zrovna na návštěvě Vatikánu.


Program sjezdu

1. Zahájení a uvítání: (10:00)

a) schválení složení pracovního předsednictva, programu, jednacího a volebního řádu sjezdu
b) volba mandátové, návrhové a volební komise, jmenování 2 ověřovatelů zápisu
c) vystoupení hostů – předseda KDH Pavol Hrušovský, pozdrav předsedy ELS-ED Josefa Daula
 

2. Zpráva předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka (10:30)


3. Volby (včetně vystoupení kandidátů): (15:00)

a) předsedy
b) 1. místopředsedy
c) dalších místopředsedů
d) dalších členů Celostátního výboru KDU-ČSL

(Posledním bodem programu prvního jednacího dne bude pravděpodobně 1. kolo volby dalších členů Celostátního výboru KDU-ČSL.)

e) předsedy a členů Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL
f) předsedy a členů Celostátní revizní komise KDU-ČSL
 

4. Diskuse

 

5. Závěr sjezdu

a) schválení usnesení,
b) závěrečné slovo předsedy KDU-ČSL.

ora s přispěním Vladimíra Keblúška TN.cz
Reklama