Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ŠKODY: Hospodářská zvířata povodně většinou přežila

Kráva
Zdroj: Oficiální zdroj
Věšina hiospodářských zvířat záplavy přežila - ilustrační foto.

V souvislosti s víkendovými povodněmi eviduje zatím Státní veterinární správa ČR (SVS) jen malé ztráty na hospodářských zvířatech.

Informoval o tom ve středu mluvčí SVS Josef Duben.

 

V rámci Libereckého kraje se podle SVS utopila pouze čtyři prasata, 11 ovcí a koz, 292 kusů domácí drůbeže a přes 200 různých drobných domácích a lovných zvířat. "Vždy šlo o drobnochovy v oblasti nejhorších záplav, v Raspenavě, Pertolticích, Brništi, Višňové či v Bílém Potoce pod Smrkem,“ podotýká Duben. Kromě toho bylo podle mluvčího nutné v Hrádku nad Nisou, Frýdlantu v Čechách a Višňové zlikvidovat 4,27 tuny masa a různých masných výrobků kvůli znehodnocení, neboť dlouhodobě vypadl proud. "Všechna uhynulá zvířata a znehodnocené potraviny živočišného původu se likvidují v asanačních podnicích (kafileriích),“ konstatoval Duben.

 

PSALI JSME:

CHCETE POMÁHAT PO POVODNÍCH? Víme, kam se obrátit

Chcete pomoci konkrétnímu člověku po povodních? Máte možnost

 

Z Ústeckého a Jihočeského kraje SVS žádné ztráty hlášeny nemá. Nízké ztráty hospodářských i domácích zvířat přičítá Duben rostoucí schopnosti chovatelů se o zvířata postarat.

 

Mluvčí zopakoval, že nelze konzumovat ani zatopené potraviny pro lidskou spotřebu, ale ani krmivo pro hospodářská zvířata. "Záplavová voda nemusí být přímo znečištěna nějakými kontaminanty z vyplavených jímek, jen samo namočení píce a krmných směsí způsobí druhotné znehodnocení krmiva,“ zdůraznil Duben. Zejména po povodních hrozí podle něj riziko leptospirózy i dalších onemocnění a proto je třeba dbát na zvýšenou hygienu. "Z potravin lze využít jen ty v konzervách, ale po řádném omytí. A konzumovat stejně co nejdříve,“ uvedl mluvčí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax