Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Školství má nového ministra. Klaus jmenoval Petra Fialu

Petr Fiala by se mohl stát ministrem školství
Zdroj: Mediafax

Ode dneška má školství opět svého ministra. Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě do této funkce jmenoval Petra Fialu. Toho na tento post navrhl premiér Petr Nečas (ODS).

Na nestraníkovi Fialovi, který je od loňska vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase (ODS), se shodly strany vládní koalice.


Fiala na ministerstvu nahradí Josefa Dobeše (VV), který odešel z vedení ministerstva školství k 31. březnu. Odmítl totiž škrty 2,5 miliardy korun. Ty mu v letošním rozpočtu "naordinoval" Nečasův kabinet. Ministerstvo dosud řídil 1. náměstek Ladislav Němec.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas chce za ministra školství svého poradce Fialu. Ten souhlasí

 

Nový ministr se bude muset vyrovnat s mnoha problémy, a to nejen s nepopulárními úsporami, ale především musí nastartovat čerpání evropských fondů, nebo prosazování reformy vysokého školství. Změny musí provést i ve financování mateřských, základních a středních škol.

 

Kdo je Petr Fiala? Politolog a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně

 

Profesor Petr Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně. Po dvě funkční období (od roku 2004) zastával post rektora Masarykovy univerzity (MU). Byl také profesorem politologie na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU a vedoucím Institutu pro srovnávací politologický výzkum MU.

 

Po studiu historie a češtiny na brněnské univerzitě mezi lety 1983 až 1988 a neoficiálním studiu politické filozofie pracoval postupně jako historik, novinář, časopisecký a nakladatelský redaktor. Po listopadu 1989 se podílel na založení politologie na Masarykově univerzitě. Byl například vedoucím Katedry politologie na Filozofické fakultě a na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

 

"Je dlouhodobě činný v institucích a orgánech zabývajících se vysokým školstvím a výzkumem v Česku i v zahraničí. V letech 2005-2009 byl místopředsedou, v letech 2009-2011 předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl například členem Rady Evropské univerzitní asociace," píše se o Fialovi na stránkách vlády.

 

Fiala navíc spolupracuje s řadou odborných poradních orgánů. Byl členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, členem Akreditační komise ČR, v roce 2008 se navíc stal členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Od září 2011 byl hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády České republiky.
 

 

tn.cz / mediafax / kos