Husákova vnoučata

Školy prasknou ve švech: Ve třídách se bude mačkat i přes 30 dětí

Školák
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

České školy budou v příštích třech letech praskat ve švech. Husákovy děti, tedy lidé, kteří se narodili v 70. letech minulého století, následující roky povedou své ratolesti do prvních tříd. Těch ale není moc, takže se může stát, že ve třídách se bude mačkat i přes 30 dětí.

V následujících třech letech půjde podle MF Dnes do školy čtyři sta tisíc dětí. V minulých letech ale dětí spíše ubývalo, takže řada tříd se rušila. Ředitelé škol teď proto budou muset řešit zapeklitý problém: Jak třídy nepřeplňovat a zaručit kvalitní výuku.

 

"Ideální je třída do dvaceti čtyř žáků, velký počat přináší problémy. Není čas pro individuální výuku. A kantoři si musí obalit nervy," řekla deníku nevýhody přeplněných tříd Zdislava Nováková, ředitelka Základní školy Satalice.

 

Přeplněné jsou v tuto chvíli i státní školky. Téměř 60 000 žádostí budou muset letos podle odhadů odmítnout státní školky kvůli nedostatečné kapacitě.

 

Stále výnosnějším byznysem se rok od roku stávají soukromé školky. Už teď jim rodiče jim platí měsíčně zhruba 50 milionů korun!

 

 

Poslat dítě do školky je u nás totiž stejně obtížné, jako dostat ho na vysokou školu. V průměru každý čtvrtý uchazeč má prostě kvůli nedostatku míst smůlu.

 

Zatímco počet státních školek se za posledních deset let v podstatě nezměnil, počet soukromých se za stejné období ztrojnásobil. Jen letos se otevřelo 44 nových.


Kolik zaplatíte za soukromou školku ve vašem kraji? Čtěte ZDE.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kos TN.cz