Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

HŘIBY UŽ ROSTOU! A MY VÍME KDE! Podívejte se na HOUBAŘSKOU MAPU!

Houbařská sezona se vrací! Po chladném a deštivém období, kdy se v lese daly najít leda zrezivělé plechovky, se hřiby vracejí do lesů se vší parádou. Ráj houbařů prý bude na Šumavě!

Houbaři mohou přestat truchlit! Zatímco doteď počasí houbám příliš nepřálo, mykolog Libor Tmejl slibuje, že karta už se obrací. Nadcházející víkend prý bude pro houbaře přímo ideální! “Hřiby teď začaly růst prakticky v celé republice, a to i tam, kde zatím vůbec nerostly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Recepty plné hub! Uvařte si z hříbků, které právě rostou

 

A speciálně nadcházející víkend bude pro houbaření jako stvořený,“ potvrzuje mykolog Libor Tmejl s tím, že jsou dokonce místa, kde budou hřiby růst jako o závod.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O TOM, KDE NAJDETE HOUBY

Lokality se zvýšeným výskytem hub jsou podle něj zejména na Českomoravské vrchovině a ve Žďárských vrších, kde lze najít převážně hřib smrkový a hřib hnědý. Další výbornou houbařskou lokalitou jsou Beskydy, kde jako houby po dešti vyrašil hřib kovář a hřib smrkový. V Podkrkonoší je zase enormní výskyt křemenáčů. “Je to ideální území pro křemenáče březového, a křemenáče osikového,“ slibuje mykolog Libor Tmejl.
 


Oblast okolo Králického Sněžníku je opět plná hřibů smrkových a hřibů hnědých, a také jedlé muchomůrky růžovky. “A v lesích kolem Hradce Králové jsme zase zaznamenali zvýšený výskyt jedlých holubinek, a sice holubinky kolčaví, holubinky mandlové a holubinky nazelenalé. A navíc tam roste hřib dubový,“ říká mykolog Libor Tmejl.


A pokud byste ani v jedné z těchto lokalit na hřib nějakým zázrakem nenarazili, sázkou na jistotu je podle mykologa Libora Tmejla nepřekonatelná Šumava. “Šumava je skutečně houbařský ráj. I když houby nerostou nikde, tak na Šumavě vždycky,“ potvrzuje Libor Tmejl, podle něhož teď Šumava nabízí zejména hřib smrkový, suchohřib žlutomasý a hřib hnědý.

POCHLUBTE SE SE SVÝMI ÚLOVKY. FOTKY POSÍLEJTE NA: zpravy@tn.cz.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax/tn.cz