Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sledujeme Povodně ohrožují už devět krajů!

POVODNĚ ON-LINE: Voda zabila už tři lidi! Velká evakuace kolem Labe a Vltavy! Všechny školy a školky v Praze budou v pondělí uzavřeny

Povodně mají už tři oběti na životech.Další se pohřešují. Desítky lidí přišli o domovy. V několika městech je vyhlášena evakuace. Krizová situace je v Praze, kde Vltava stále stoupá.

Česko ohrožují povodně. Tři lidé přišli o život. Po dalších se pátrá. Řeky v západní polovině republiky se vylévají z břehů. Zatopeny jsou domy, silnice, železnice i celé ulice. Na několika místech už obce vyhlásily evakuace. Nejhorší situace je na Berounce, Vltavě, Sázavě, Blanici, Úpě, Metuji a Labi.


Dva lidé zemřeli u Štěchovic. Jejich chatku podemlela voda a oni zahynuli v troskách. Třetí oběť povodní vylovili policisté a hasiči z Úpy v Trutnově.


Podívejte se na video z Českého Krumlova: 

Kvůli velké vodě jsou neprůjezdné některé silnice a železnice. Meteorologové varují, aby se lidé v žádném případě nezdržovali v blízkosti rozvodněných toků. Hasiči také prosí lidi, aby poslouchali jejich příkazy a nekomplikovali jim záchranné práce.


Jaká je situace u Vás? Pošlete nám informace, fotografie a videa na zpravy@nova.cz
 

V Praze se staví povodňové hráze. Záchranáři evakuovali několik lidí ze Záběhlic, Hostivaře nebo Kolovrat. Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze zůstanou v pondělí zavřeny. Kvůli velké vodě to dnes nařídil pověřený
primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09).


Metro sice stále jezdí, ale dopravní podnik zavřel osm stanic. V pondělí kvůli povodním nepojedou vlaky metra v úsecích Dejvická – Náměstí Míru, Smíchovské nádraží – Českomoravská a Kobylisy – I. P. Pavlova. Kolem 17. hodiny začala i evakuace Nemocnice na Františku a Zoologické zahrady.
 


Vodní toky, které se vylily z břehů po vydatných deštích v Královéhradeckém kraji, zatopily na několika místech rodinné domy a silnice. V okolí Hostinného a Rudníku - Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník. Dva lidé byli zraněni. Některé obce zasáhla v noci stoletá povodeň.


"Povodně nám vzali vše, co jsme měli. Máme roční dítě a jsme bez domova. Bydlíme v zatopené oblasti v Hostinném. Přišlo to tak rychle a nečekaně a bohužel se toho moc nestihlo," řekla TN.cz Daniela Padiorová.


V ohrožení jsou i další města. Kritická situace je v jižních Čechách v okolí Lužnice a Husinecké přehrady. Problémy lidé hlásí z Berouna, Bechyně, Českého Krumlova, Dvora Králové, Radotína, Jaroměře a dalších měst. Po 17. hodině začala evakuace Kralup nad Vltavou, Děčína a Ústí nad Labem.

 


 

23:30 V městské části Praha 5 bude během noci pravděpodobně evakuována část Janáčkova nábřeží. Lidé o tom byli dnes vpodvečer osobně informováni. Opatření dopadne řádově na 5000 občanů, řekl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP). Krizový štáb městské části Praha-Zbraslav rozhodl o evakuaci oblasti Lahovice, Lahovičky a Závist, řekl ČTK starosta Zbraslavi Aleš Háněl.


23:08
Probíhá evakuace Léčebny dlouhodobě nemocných v Kralupech nad Vltavou, která má 130 lůžek. Město Kralupy nad Vltavou má na facebooku leták, co dělat v případě evakuace.
22:56 V neratovické Spolaně dnes odpoledne začali přesouvat chlor a další látky na bezpečná místa, aby byly chráněny před velkou vodou. Chemický závod je údajně připraven až na tisíciletou vodu. Řekl to místostarosta Tomáš Hrodek. V roce 2002 zasáhly velkou část podniku ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší.


22:32 Města v Ústeckém kraji se připravují na další vzestup hladiny Labe. Hejtman Oldřich Bubeníček požádá vládu o využití armády. Informovala o tom mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. V Ústí nad Labem budou v pondělí mimo provoz škola ve Vaňově a školka na Střekově. Začaly evakuace lidí bydlících u Labe v Děčíně a Českých Kopistech a Počáplech na Litoměřicku. Očekává se, že Labe může ystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.


21:59 Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze zůstanou v pondělí zavřeny. Kvůli velké vodě to dnes nařídil pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09).
 

"Rozhodl jsem se vzhledem k povodňovému nebezpečí zrušit školní docházku v Praze, a to na zítřejší (pondělní) den ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích," uvedl Hudeček. V provozu zůstanou univerzity a vysoké školy.


21:50
Situaci okolo povodní v ČR "bedlivě sleduje" prezident Miloš Zeman, uvedla jeho mluvčí Hana Burianová. Hlava státu podle ní poděkovala všem, kdo pomáhají se stávající situací, a apeluje na vládu, aby situaci věnovala největší možnou pozornost a řešení nalezla v co nejkratší době.
 

 
21:46 Kralupy nad Vltavou na Mělnicku evakuují obyvatele z několika ulic, pacienty nemocnice a seniory z domova důchodců. Ve městě se očekává minimálně dvacetiletá voda. Nyní je zde třetí povodňový stupeň.

Lidé jsou evakuování na zimní stadion, na internát učiliště, nebo do přilehlých obcí, které nabídly svá ubytovací zařízení. Pacienti z nemocnice jsou převáženi do nemocnice v Mělníku. Školy budou v pondělí v Kralupech nad Vltavou zavřeny.21:30 Štěchovice vyhlásily evakuaci pro všechny obyvatele s výjimkou části Zadní konce. V obci žije podle dostupných údajů téměř 1800 lidí. Obec to uvedla na internetových stránkách.


21:20
Hasiči vylovili v Trutnově z řeky Úpy mrtvého muže. Jde zřejmě o třetí oběť povodní. "Těla si všimli obyvatelé Mladých Buků. Ihned jsme vyjeli k řece Úpě. Muže jsme vylovili v Trutnově. Byl bez známek života. Jestli zemřel v souvislosti s velkou vodou, zatím nemůžeme potvrdit," řekla tn.cz mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.


21:03
Obcím na Mělnicku způsobují vážné problémy nedostavěné protipovodňové hráze. Celá oblast byla přitom při povodních v roce 2002 těžce poničena. Současná povodeň tak nejspíš znovu způsobí citelné škody.


20:30 Kvůli velké vodě zakázala Praha vstup a pobyt v pěti parcích, a to na Petříně, v Zahradě Kinských, Letné, Stromovce a na Vítkově. Střelecký ostrov, který je v rekonstrukci, je z větší části zatopený. Na ostrově se nacházel materiál a stavební technika.


20:00 Některé pražské školy a školky vyhlásily na pondělí mimořádné prázdniny.
 

19:34 Vězeňská služba ČR aktivovala skupiny odsouzených, kteří začali pomáhat tam, kde si to vyžaduje aktuální stav ohrožení velkou vodou. V tuto chvíli odsouzení pomáhají s evakuací Okresního soudu v Ústí nad Labem, zejména stěhují spisové materiály.


19:26
Ústí nad Labem se připravuje až na 10,5 metru vody v Labi, obvykle tam protéká méně než tři metry vody. Řeka může odříznout městské části Vaňov a Střekov, staví se protipovodňové zdi.


19:20
Vláda kvůli záplavám vyhlásila nouzový stav. Platí pro celé území Čech s výjimkou Pardubického kraje. Kabinet zároveň uvolní 300 milionů korun, řekl premiér Petr Nečas.


18:50
Voda zaplavila vlakové nádraží v Kolíně. Koridor z Prahy na Moravu stojí a vlaky mají zpoždění. Omezení se dotkne až 40 souprav v obou směrech.


18:40 Vytrvalý déšť a záplavy působí poruchy na elektrické přenosové síti. Energetici kvůli popadaným stromům evidují poruchy na síti vysokého i nízkého napětí a v povodněmi nejohroženějších oblastech preventivně vypínají distribuční trafostanice. Pražská energetika vyhlásila stav nouze a omezí dodávky elektřiny na území Prahy a města Roztoky. Z informací dalších energetických stanic vyplývá, že část obyvatel již je bez proudu i v jiných oblastech.


137

GALERIE: Další fotografie ze zaplavených a ohrožených oblastí

Zdroj: zpravy@nova.cz

Velká voda v Česku - 9

Hodnocení:


18:30 Trvající deště zvýšily oproti sobotě hladiny řek v Karlovarském kraji. Třetí povodňový stupeň zatím ale není hlášený. Těsně pod ním je řeka Svatava v Kraslicích. Druhé stupně jsou nyní na třech místech, a to na Ohři v Karlových Varech-Drahovicích, na Bystřici v Ostrově a na Lomnickém potoce na přítoku do nádrže Stanovice


18:09
Na třetí povodňový stupeň stoupla dnes hladina Labe v Ústí nad Labem, město začalo se stavbou protipovodňových stěn na Střekově. Znovu na třetím stupni je Kamenice ve Hřensku a Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Stupeň ohrožení je i na Flájském potoce v Krušných horách. Kromě vody, která místy zaplavuje silnice, komplikuje dopravu také silný vítr, který kácí stromy. Začínají evakuace prvních domů v Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku.

 

18:07 Na povodňovou vlnu se chystá i Mladoboleslavsko, kde zatím hlásí z Bakova nad Jizerou druhý stupeň povodňové aktivity. Podle mluvčí radnice Hany Koišové se může situace zhoršit v noci.

 

18:05 Protržení hrází se obávají v Kamenici u Prahy poblíž zámku Štiřín. "Zatím s tím bojujeme, hráze zpevňujeme, máme kaskádu asi šesti rybníků a všechny přetékají. Štiřín zatím držíme, ten je nejvýš," řekl dnes ČTK kamenický starosta Pavel Čermák.

 

18:03 Na mnoha místech ve středních Čechách se kvůli vytrvalému dešti rozlily toky z břehů. V kraji od rána platí extrémní stupeň povodňového nebezpečí. Třetí povodňový stupeň platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Cidlině v Sánech, na Výrovce v Plaňanech, na Kocábě ve Štěchovicích, na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě v Nespekách, na Berounce ve Zbečně a v Berouně, ve Vraňanech na Vltavě a v Černošicích.

 

18:01 Armáda nasadí další stovku vojáků na pomoc Praze. Pro pomoc v dalších regionech a na odstraňování povodňových škod nasadí další tisícovku vojáků. Novinářům to dnes řekli premiér Petr Nečas a ministr obrany Vlastimil Picek. Už od dopoledne pomáhá v Praze 200 vojáků se stavěním protipovodňových zábran.

 

17:31 Ústřední krizový štáb zatím nedoporučí vládě vyhlásit nouzový stav. Na tiskové konferenci po jednání štábu to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Štáb ale podle něj připraví podklady, aby bylo možné v případě potřeby nouzový stav v řádu jedné hodiny vyhlásit.

 

"Nouzový stav kromě toho, že ve skutečně nouzové situaci pomůže hasičskému záchrannému sboru v rozhodování, znamená i určité omezení pro práva občanů. Proto k tomu nechceme přistoupit už v tomto okamžiku," řekl Kubice.

 

17:07 V Třebenicích u Prahy našli záchranáři ve zříceníně podmáčené chaty druhého mrtvého. Jde zároveň o druhou potvrzenou oběť zápav. Po dalších lidech se pátrá.

 

17:00 V Děčíně dosáhlo Labe třetího stupně. Magistrát vyzval obyvatele, kteří žijí v blízkosti řeky, aby se připravili k případné evakuaci.

 

16:54 Plzeňský kraj vyhlásil dnes odpoledne po jednání krajské povodňové komise stav ohrožení.

 

 

16:47 Evakuuje se část Kralup nad Vltavou.

 

16:30 Se čtyřmi vodáky na řece Metuji mezi Peklem a Novým Městem se převrhla loď. Po jednom z nich policisté intenzivně pátrají, další tři se podařilo zachránit.

 

"Po pádu do vody se vodák ztratil, nyní po něm v úseku pátrajípolicisté a hasiči," uvedla mluvčí hradecké policie. Vodáci se na plavbu vydali v době, kdy jsou hladiny vodních toků v hradeckém po vydatných deštích zvýšené. Na Metuji v Krčíně platí první stupeň povodňové aktivity, hladina dosahovala odpoledne výšky 119 centimetrů. Například v pátek to bylo pouze 52 centimetrů.

 

16:08 Začala evakuace části pražské ZOO. "Proplouváme mezi Scyllou, kterou by představovala zbytečná evakuace zvířat (a s ní spojená stres i další rizika), a Charybdou, která hrozí časovou tísní a nezvládnutím evakuace. Dnešní vývoj situace není příznivý, a proto probíhá první etapa evakuace spodní části zoo. Gorily (s výjimkou Richarda) jsou v povodňové věži a do horní části zoo se stěhují velké želvy, tapíři a další zvířata, u nichž to vyžaduje hodně času, ale současně není spojeno s uspáváním a podobně. Zítra bude zoo pro veřejnost zavřená," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

16:05 V Roztocích u Křivoklátu je v tuto chvíli evakuován kemp, kde stojí přibližně 90 karavanů.

 

16:00 Nejníže položené město ČR Hřensko připravuje evakuaci, hrozí totiž, že už v pondělí by mohlo být celé pod vodou.

 

15:28 Vytrvalý déšť a záplavy působí poruchy na elektrické přenosové síti. Energetici kvůli popadaným stromům evidují poruchy na síti vysokého i nízkého napětí a v povodněmi nejohroženějších oblastech preventivně vypínají distribuční trafostanice. Část obyvatel je tak již bez proudu, vyplývá z informací energetických společností.

 

15:26 Do Prahy dorazila armáda.

 

 

15:25 Na řadě míst ve středních Čechách se kvůli vytrvalému dešti rozlily toky z břehů. V kraji od rána platí extrémní stupeň povodňového nebezpečí.

 

Situací se dnes zabýval i krizový štáb Středočeského kraje. Hejtman Josef Řihák novinářům řekl, že hladiny rozvodněných řek by v kraji měly kulminovat až v pondělí nebo v úterý. Na Vltavě pak podle Řiháka hrozí, že pokud se zvýší přítok do orlické přehrady, bude nutné upouštět směrem k Praze víc vody než současných 200 metrů krychlových za sekundu.

 

Kvůli záplavám a sesuvům půdy bylo ve Středočeském krajiuzavřeno 22 silnic druhé a třetí třídy. Podle Řiháka zatím nelze odhadnout, kdy bude možné provoz na silnicích obnovit.

 

15:10 Vodní toky, které se vylily z břehů po vydatných deštích v Královéhradeckém kraji, zatopily na několika místech rodinné domy a silnice. V okolí Hostinného a Rudníku - Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník. Dva lidé byli zraněni. Některé obce zasáhla v noci stoletá povodeň

 

15:06 V Jihočeském kraji evidují hydrometeorologové na čtyřech místech extrémní povodňové ohrožení. Týká se to Bechyně na Lužnici a jejích přítoků Milevského potoka a Smutné. Před polednem praskla hráz na nádrži v Husinci, kvůli tomu muselo být evakuováno 70 lidí. Hladina Lužnice v Bechyni vystoupila na výšku už téměř šesti metrů, což je skoro čtyři metry nad normál, vyplývá z informací českého hydrometeorologického ústavu.

 

 

14:42 Na třetí povodňový stupeň stoupla hladina Labe v Ústí nad Labem, město začalo se stavbou protipovodňových stěn na Střekově. Znovu na třetím stupni je opět také Kamenice ve Hřensku a Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Stupeň ohrožení je i na Flájském potoce v Krušných horách. Mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí a u Moldavy na Teplicku spadly stromy na železniční trať, hasiči odstraňují i stromy ze
silnic a čerpají vodu ze sklepů.

 

14:40 Provizorní hráz přepaženého táborského rybníku Jordán před polednem praskla. Kvůli neustálému dešti a silnému přítoku z ostatních rybníků voda nejprve vystoupala nad úroveň hráze, která nevydržela tlak. Jordán je rozdělený na dvě poloviny kvůli projektu odbahnění, částečně byl vypuštěný.

 

14:34 Po ztracených vodácích v okolí Hlásné Třebaně na Berounsku pátrá jen policejní hlídka. Rozvodněná Berounka neumožňuje, aby pokračovala velká pátrací akce s potápěči.

 

14:32 Pražské metro nestaví v některých stanicích. Na trase A projíždí Staroměstskou a Malostranskou, na trase B Florencí Křižíkovou, Invalidovnou a Palmovkou. Na trase C nevystoupíte na Florenci, Vltavské a Nádraží Holešovice.
 

14:14 Ministr Leoš Heger nabídl pomoc s evakuací Nemocnice Na Františku a aktivoval krizový štáb ministerstva zdravotnictví.

 

14:10 Do Prahy míří armáda a policie povolává i policisty, kteří měli mít dnes volno.

 

 

14:07 Hasiči v Praze přestávají čerpat vodu ze sklepů a soustředí se na záchranu lidí z oblastí ohrožených záplavami. ČTK to řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Doplnila, že hasiči zároveň staví protipovodňové bariéry a připravují pytle s pískem na zastavení vody.

 

"Dosud jsme měli zhruba 190 případů čerpání vody z domů, ale museli jsme to utlumit, protože už nemáme kapacitu," řekla Adamcová dnes ve 13:00. "Nyní se soustředíme na záchranu lidí," dodala.

 

14:00 Nemocnice Na Františku v Praze zvažuje evakuaci pacientů.

 

13:34 Stav ohrožení byl kolem 13:00 na téměř padesátce míst řek v Čechách, nejvíce jich je na jihu a západě území, plyne z informací vodohospodářského webu. Na 12 tratích kvůli velké vodě a popadaným stromům nejezdí vlaky, záplavy znemožnily i provoz na desítkách silnic.

 

13:22 Hudební divadlo Karlín kvůli preventivním protipovodňovým opatřením zrušilo dnešní vyprodané představení muzikálu Aida, které mělo začít v 15:00. Pracovníci divadla vyklízejí sklady v suterénu a přízemí. ČTK to oznámil mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Karlínské divadlo silně poškodila povodeň v roce 2002.

 

 

13:15 Extrémní nebezpečí povodní v současné době platí pro téměř všechny kraje Čech a pro Znojemsko. Ve zmíněných regionech a v západní části Vysočiny má navíc až do dnešní půlnoci dál vydatně pršet.

 

13:11 "Vyzývám každého, kdo může cestu do Prahy i po městě odložit, aby to v pondělí udělal. Praha řeší komplikovanou povodňovou situaci a chci požádat o pochopení a pomoc každého," uvedl Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřen výkonem funkce primátora.


Podívejte se, jak to na různých místech v Praze vypadá:


110

GALERIE: Povoďně očima čtenářů TN.cz! Praha pod vodou!

Zdroj: TN.cz

GALERIE: Povoďně očima čtenářů TN.cz! Praha pod vodou! - 16

Hodnocení:

 

13:05 Extrémní stupeň povodňového nebezpečí byl rozšířen na Středočeský kraj. Třetí povodňový stupeň platí podle hydrometeorologického ústavu na Kocábě ve Štěchovicích, na Blanici Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě v Nespekách, na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku, v Berouně a v Černošicích.

 

Druhý povodňový stupeň je na Skalici v Zadním Poříčí, na Výrovce v Planěnech, na Jizeře v Bakově nad Jizerou, na Litavce v Berouně, ve Vraňanech na Vltavě a na Sázavě v Kácově. První povodňový stupeň je na Doubravě ve Žlebech, na Cidlině v Sánech, na Mrlině ve Vestci, na vodní nádrži Vrané, na Litavce v Čenkově a na Labi v Mělníku.

 

 

12:58 V Praze byl dnes kvůli stoupající hladině Vltavy vyhlášen stav nebezpečí. S největší pravděpodobností nejpozději v pondělí bude omezena automobilová i veřejná hromadná doprava, informoval Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřen výkonem funkce primátora. Hudeček vyzval lidi, aby do Prahy nejezdili. Vltava se v hlavním městě držela kolem 12:30 těsně pod třetím povodňovým stupněm.

 

12:53 Trvající deště zvýšily oproti sobotě hladiny řek v Karlovarském kraji. Třetí povodňové stupně zatím ale nejsou hlášeny. Druhé jsou nyní na dvou místech, na Svatavě v Kraslicích a na Ohři v Karlových Varech-Drahovicích. Hustý déšť z Ústeckého kraje směřuje na Karlovarsko, srážky v Krušných horách budou větší, řekl ČTK mluvčí Povodní Ohře Jan Svejkovský.

 

 

12:42 Záplavy znemožnily provoz na desítkách silnic, zejména v jižních, středních a západních Čechách. K dnešním 12:00 Ředitelství silnic a dálnic evidovalo 65 neprůjezdných úseků, za dalších 30 minut se jejich počet zvýšil na 85. Na některých místech je vozovka zcela zaplavená vodou, jinde provoz znemožňuje bahno. Nejvíce kritických míst je momentálně na Berounsku, Benešovsku, Táborsku a Českobudějovicku.

 

12:38 Stavy řek v Plzeňském kraji se oproti sobotě nezhoršily. Hladiny zatím mírně klesají, déšť je lokální a mírný. Odpoledne ale znovu porostou průtoky na Berounce, Radbuze a Úhlavě; Klabava naopak klesá. Třetí stupeň povodňové aktivity je hlášený na sedmi místech. Nebezpečí hrozí kvůli vydatným srážkám přicházejícím z Německa přes Krušné hory, které by měly postihnout odpoledne také Český les, tedy řeky Radbuzu a Mži. Hasiči v regionu zasahují zejména u popadaných stromů a vytopených sklepů.

 

12:35 Už jen policejní hlídka dnes prohledává břehy a okolí Hlásné Třebaně na Berounsku, kde se v sobotu v noci převrátili na raftu tři lidé, dva z nich jsou pohřešovaní. Rozvodněná Berounka neumožňuje, aby pokračovala velká pátrací akce s potápěči. ČTK to dnes řekl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.
 

 

12:19 Kvůli současné povodňové situaci v Čechách se dnes večer sejde k jednání vláda. Kabinet se mimořádně sejde v 18:00.

 

12:16 Na základě rozhodnutí předsedy vlády bylo uvedeno do pohotovosti 200 vojáků 4. brigády rychlého nasazení, kteří budou připraveni podle potřeb záchranného systému pomáhat v Praze při zajišťování protipovodních opatření. ČTK to sdělil Generální štáb. Vojáci mohou například pomoci při stavbě protipovodňových zátarasů.

 

12:02 V Jihočeském kraji dosáhl 3. stupeň povodňové aktivity už na 21 místech. Nádrž v Husinci na Prachaticku nestačí zadržovat vodu z řeky Blanice a ta přetéká přes hráz. Kvůli tomu muselo být evakuováno zhruba 70 lidí.

 

 

11:56 Na třetím povodňovém stupni je v Ústeckém kraji Flájský potok v Krušných horách. Znovu dopoledne stoupá i Kamenice ve Hřensku, kde už byl v sobotu třetí povodňový stupeň. Meteorologové předpokládají, že Labe by v příštích dnech mohlo stoupnout až na třetí povodňový stupeň. Zatím hlásí druhý stupeň stejně jako Bílina, Mandava, Chomutovka a Kamenice. Na prvním stupni je Ploučnice a Ohře.

 

11:51 Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zřídil kvůli dramatické situaci na českých tocích stálou povodňovou službu, která bude občanům poskytovat aktuální údaje o stavu řek. Služba na telefonní lince 267 122 998 je zajištěna od dnešních 11:00 až do odvolání.
 

11:38 Povodně mají první potvrzenou oběť. U středočeských Třebenic podemlela voda chatu, ve které zemřela žena. Druhého člověka nyní vyprošťují z trosek chaty.


11:35
Kvůli stoupajícím hladinám toků je v Jihočeském kraji dnes omezený nebo uzavřený provoz na silnicích zhruba na 30 místech. Jde většinou o komunikace nižších tříd, ale voda z rozlitých řek se dostala například i na silnice první třídy, na Českokrumlovsku jde o silnici I/39 a na Táborsku o I/3.  
 

11:24 V pražských Kolovratech byla evakuována ulice Pod Topoly, kvůli rozvodněnému Říčanskému potoku potoku.

 

11:16 Připraveni jsou pracovníci pražské zoo, kterou povodeň v roce 2002 ničivě zasáhla. Podle ředitele Miroslava Bobka zatím nejsou zvířata ani majetek zoo ohroženy. "Byli povoláni pracovníci dopravy k obsluze nakladače a nákladního vozidla pro případnou potřebu evakuace," napsal ČTK v SMS zprávě
Bobek.

 

 

11:14 Podle mluvčí pražského magistrátu Ivy Vojtkové v současnosti kvůli zvýšené hladině Vltavy nejezdí tramvaje přes Troju, a to mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Voda se podle Prahy 6 rozlila v ulici Roztocká, která je od 10:15 pro dopravu uzavřena. Další omezení bude záviset na
vývoji situace. Podle Vojtkové zatím nikde nebyla nařízena evakuace.
 

11:12 Vltava v Praze kolem poledne vystoupá na třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. Na všech místech, kde by měly stát zábrany, už stojí nebo se staví. Celková stavba zábran bude podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové trvat asi 50 hodin, do Prahy kvůli tomu míří asi 80 hasičů z Moravy. Připraveny jsou tři posádky leteckých záchranářů.

 

11:06 Výstraha pro povodňové ohrožení byla rozšířena na Prahu a Jihomoravský kraj. Nyní už platí pro devět krajů.

 

10:44 Přes provizorní hráz přepaženého táborského rybníku Jordán teče voda, která v posledních hodinách vystoupala nad její úroveň. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků hrozí, že se hráz protrhne. Jordán je rozdělený na dvě poloviny kvůli projektu odbahnění. Pracovníci nyní prokopávají hráz, aby případně předešli jejímu protržení

 

10:31 Středočeští hasiči mají nejvíce výjezdů na Benešovsku, Příbramsku, Praze-východ, Praze-západ a na Berounsku. "Všude, kde jsou řeky a potoky, jsou problémy. Od půlnoci do 9:00 jsme zasahovali asi 500krát. Evakuovali jsme dětský tábor v Kolíně nebo jsme dostávali ze zatopeného domku maminku se třemi malými dětmi Příbramsku," řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Ve Svatém Jánu na Příbramsku se k vodou ohroženým lidem hasiči dostávali člunem.

 

 

13:29 Středočeský kraj: Třetí povodňový stupeň se rozšířil na Skalici v Zadním Poříčí, na Blanici Louňovicích pod Blaníkem, na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku, v Berouně a v Černošicích. Ráno v oblasti zvané Na Chalupách blízko Sedlčan zasahoval vojenský vrtulník ze základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. Z objektů odříznutých vodou evakuoval muže, psa a kočku.

 

10:21 Svět: Povodně sužují i Rakousko. Z obce Ettenau evakuovali zhruba sto lidí. Další dva, muž a žena, pohřešují v okolí Salcburku. Hasiči mají plné ruce práce i v Polsku, kde v posledních 24 hodinách zasahovali ve více než 500 případech, hlavně kvůli vyplaveným sklepům. Protipovodňové hráze zpevňují i na Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav však nehrozí. Na Ukrajině sobotní bouře připravila o elektřinu stovky obcí. Do 133 vsí, převážně v okolí Kyjeva a Oděsy, se dodávky proudu zatím nepodařilo obnovit.Zatímco v Moskvě dnešní předpověď slibuje 26 stupňů Celsia, obyvatele sibiřského Kemerova zaskočilo sněžení a teploty pod nulou. "Sníh v červnu není v naší oblasti vůbec typický," tvrdí místní meteorologové. Nicméně topná sezona tam skončila teprve tento týden.

 

10:10 Vytrvalému dešti dnes padl za oběť dostihový mítink v pražské Velké Chuchli, jehož vrcholem měla být Velká červnová cena. Pořadatelé ho museli zrušit kvůli nezpůsobilé dráze, jejíž část je zcela pod vodou.
 


10:00 Pražští hasiči
od noci staví protipovodňové bariéry v Radotíně, další rostou v Libni, na Kampě, Zbraslavi a v Modřanech. Zátarasy se staví i v podchodech ve Stromovce. Do prací by se mělo zapojit také 200 lidí z armády.

 

9:46 V Jihočeském kraji dosáhl 3. stupeň povodňové aktivity už na 20 místech. Nejrychleji stoupá voda v povodí dolní Lužnice u Bechyně na Táborsku. Podle Tomáš Vlasáka z ČHMÚ může jít o dvacetiletou a některých místech i padesátiletou vodu. Hasiči museli evakuovat asi 300 lidí z kempů na Táborsku.
 


 

9:32 Trvající deště zvýšily oproti sobotě hladiny řek v Karlovarském kraji. Třetí povodňové stupně zatím nejsou nikde hlášené. Druhé jsou na čtyřech místech, v sobotu byl přitom jen jeden v Chebu. "Dvojky" jsou nyní na Svatavě v Kraslicích, na Ohři v Chebu a v Karlových Varech-Drahovicích a na Bystřici v Ostrově

 

9:27 Vodní toky, které se vylily z břehů po vydatných deštích v Královéhradeckém kraji, zatopily na několika místech zahrady, sklepy a rodinné domy. Hasiči od tří hodin ráno do půl osmé zasahovali u více než 25 událostí. V okolí Hostinného a Rudníku - Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník.

 

9:23 V Jaroměři na Náchodsku dnes ráno začali s výstavbou protipovodňových zábran kolem řeky Labe. Město protipovodňovou ochranu za 147 milionů korun dokončilo v červenci 2012. Velká voda by do města mohla dorazit zhruba za pět hodin. ČTK to dnes dopoledne řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.


8:42
Stavy řeky v Plzeňském kraji se oproti sobotě nezhoršily, hladiny by dnes měly spíše klesat. Na šesti místech je ale stále hlášený třetí stupeň povodňové aktivity. Déšť by měl být dnes lokální a má ustávat.

 

7:58 Na 16 místech v Jihočeském kraji se přes noc zvedla hladina toků na 3. stupeň povodňové aktivity. Platí to především pro horní části řek a potoků. Hladina se zvedla například i na Lužnici a Vltavě.

 

 

7:50 Na třetím povodňovém stupni je dnes v Ústeckém kraji Flájský potok v Krušných horách. Druhý stupeň hlásí Labe v Děčíně, Bílina v Trmicích a Chomutovka. Na prvním stupni je Ohře, Ploučnice i Kamenice.

 

7:38 Vytrvalý déšť v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek zvýšil hladiny několika řek. Třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity, platí na dvou místech na Labi, na Bystřici v Rohoznici a na Úpě ve Zlíči. Voda z horských potoků a strání například zaplavila několik domů ve Svobodě nad Úpou, kvůli vodě na silnici je v kraji neprůjezdných několik silnic. Velká voda zasáhla například Svobodu nad Úpou nebo Horní Maršov na Trutnovsku.

 

7:21 Podle webových stránek Berouna ve městě v sobotu před půlnocí evakuovali 47 obyvatel domova pro seniory, který stojí u řeky Litavky. Technické služby již kvůli stoupající hladině Berounky odpojili veřejné osvětlení na autobusovém nádraží na Závodí a v přilehlých oblastech. Zahájili také preventivní pytlování a vyčlenili speciální povodňové linky. Do Berouna se dnes kvůli zvýšeným hladinám řek chystá středočeský hejtman Josef Řihák a ředitel Krajského úřadu Zdeněk Štětina. V Berouně bude zasedat povodňová komise města.

 

7:02 Středočeský kraj: Třetí povodňový stupeň platí podle ČHMÚ na Skalici v Zadním Poříčí, na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a na Berounce a Litavce v Berouně. Třetí stupeň platí také v Černošicích na Berounce. Druhý povodňový stupeň je na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě v Nespekách a ve Vraňanech na Vltavě. První povodňový stupeň je na Doubravě ve Žlebech, na Litavce v Čenkově, ve Velvarech na Bakovském potoku a na Labi v Mělníku.

 

6:45 Vltava v Praze nebezpečně stoupá. V časných ranních hodinách dosáhla druhého povodňového stupně. Na třetí, tedy nejvyšší, vystoupá odhadem kolem poledne. V Radotíně, v Libni, na Kampě, Zbraslavi a v Modřanech rostou povodňové bariéry. Zátarasy se staví i v podchodech ve Stromovce.
 


 

6:15 Extrémní stupeň povodňového nebezpečí byl dnes nad ránem rozšířen na Středočeský a Jihočeský kraj. Třetího stupně povodňové aktivity bylo v noci na dnešek dosaženo na Labi u osady Vestřev, na Otavě v Sušici, na Jizeře u Jablonce nad Jizerou či na jihočeské řece Blanici u stanice Podedvory. Třetí stupeň povodňové aktivity byl dosažen také na Lužnici v Bechyni, na Černé v Ličově, na Malši v Kaplici a v Pořešíně, informoval ČHMÚ.
 

5:30 Kvůli záplavám bylo uzavřeno několik silnic, například silnice 221 mezi obcemi Hroznětín a Ostrov, silnice z Hlásné Třebáně do Řevnic na Berounsku a komunikace v Černousech na Liberecku.Vyvrácené stromy zastavily vlaky na trati z Berouna do Plzně, z Davle do Jílové u Prahy a z Vraného nad Vltavou do Prahy Zbraslavi.
 

2:21 V sobotních nočních hodinách v obci Hlásná Třebaň vypadli z gumového člunu u jezu dva vodáci. Třetímu se podařilo přirazit ke břehu a přivolat pomoc. Na místě zasahovali dva sanitní vozy Trans Hospitalu, profesionální hasiči ze stanice Řevnice, dobrovolní hasiči z okolí a Policie ČR. Vzhledem k velké nepřízni počasí byla pátrací akce po dvou hodinách ukončena. Třetí vodák byl převezen do Berounské nemocnice, uvedla záchranná služba na svém webu.

 

 

2:05 Povodňová pohotovost až do odvolání platí v těchto krajích: Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj, Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj.

 

1:50 Třetí povodňový stupeň byl překročen na Otavě v Sušici a v profilu Vestřev na Labi. Podle posledních informací meteorologů lze zvýšené hladiny toků očekávat v jižních a středních Čechách.

 

1:45 Třetí povodňový stupeň a tedy i extrémní stupeň nebezpečí platí na Berounce ve Zbečně a Berouně, na Klabavě v Nové Huti a Hrádku, na Radbuze ve Staňkově, na Úslavě v Koterově, na Smutné v Božeticích, v Českém Jiřetíně a na Smědé v Předláncích.

 

00:50 V nejbližší době je očekáván třetí povodňový stupeň na Úslavě v Koterově a Berounce v profilech Zbečno a Beroun, Smědé v Předlánce.

 

00:20 V důsledku vydatných srážek dosáhl třetího povodňového stupně Flájský potok v Českém Jiřetíně, Blanice ve stanici Podedvory na Prachaticku a u Blanického mlýna, Jizera v Jablonci nad Jizerou, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

 

23:15 Na trati z Berouna do Plzně stojí vlaky kvůli padajícím stromům.

 

22:50 Na rozvodněné Berounce se dnes nebezpečně "bavilo" několik lidí, kteří divokou řeku v okolí Hýskova u Berouna sjížděli na surfech.

 

 

22:15 Na Klatovsku se rozvodnila řeka Polaňka. V Dolanech se zvedla o několik metrů a nechybí málo, aby zaplavila domy zdejších obyvatel.

 

21:45 Počasí komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

 

21:40 Ploučnice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku dosáhla dnes večer druhého povodňového stupně. Na prvním stupni jsou hladiny Lužické Nisy ve Hrádku nad Nisou, Smědé v Předlácích, Jeřice v Chrastavě a Panenského potoka v Petrolticích.

 

21:35 Kvůli stoupající hladině Berounky musel být u Karlštejna evakuován kemp, v němž probíhal motosraz. V Řevnici byly evakuovány osoby ze zatopených chatek.

 

 

21:10 Hladina řeky Kamenice dnes odpoledne na chvíli dosáhla třetího povodňového stupně, nejprve krátce v Srbské Kamenici a poté níže po proudu ve Hřensku, kde se řeka vlévá do Labe. V podvečer hladina začala klesat a Kamenice se asi ve 20:20 dostala na druhý povodňový stupeň.

 

20:55 Na řece Klabavě v Nové Huti poblíž Plzně, na Radbuze ve Staňkově a také na Klabavě v Hrádku u Rokycan byl dnes vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V regionu dosáhne v příštích hodinách třetího stupně, tedy stavu ohrožení, mnohem více řek. Podle modelu hydrometeorologů se postupně přidají další toky, povodně by mohly dosahovat desetileté vody.

 

20:10 Vytrvalý déšť zvýšil hladiny některých řek v Královéhradeckém kraji. První, nejnižší, stupně povodňové aktivity vodohospodáři dnes večer vyhlásili na Labi ve Špindlerově Mlýně a na Stěnavě v Meziměstí.

 

19:40 Hladiny řek stoupají kvůli neustálému dešti i v Jihočeském kraji a podle aktuálních informací meteorologů tam hrozí na Malši a Blanici dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně. Současně očekávají, že na mnoha místech v povodí horní Vltavy bude překročen druhý stupeň.

 

Kterým regionům hrozí povodně a jaký je stav řek:

 

 

19:14 Hladina řeky Kamenice dnes odpoledne dosáhla třetího stupně, nejprve krátce v Srbské Kamenici a poté níže po proudu ve Hřensku, kde se řeka vlévá do Labe. Je tam uzavřená jedna místní komunikace a hasiči odvezli techniku ze zbrojnice. Na druhém povodňovém stupni je řeka Mandava v Rumburku i Varnsdorfu, prvního dosahuje Labe, Bílina, Ploučnice, Chomutovka a Flájský potok.

 

18:48 Pršet bude i po současných deštivých dnech dál průměrně až nadprůměrně. Jak vyplývá z dnes zveřejněné měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu, červen nebude příliš teplý a ani tento měsíc by lidé neměli doma zapomínat deštníky.

 

Rtuť teploměru by se měla v nadcházejících čtyřech týdnech pohybovat pod nebo u dlouhodobého průměru, který je pro toto období 16,6 stupně. Vyšší teploty jsou podle meteorologů málo pravděpodobné.

 

 

18:40 Na velkou vodu se připravují i v Děčíně. Už v pátek tam uzavřeli pobřežní průjezd pod Tyršovým mostem a silnici do městské části Dolní Žleb, kde žije několik starousedlíků a jsou tam především rekreační objekty. Přípravy jsou i v sousedním Karlovarském kraji. Vodohospodáři tam začali více upouštět vodu z nádrže Skalka na Ohři u Chebu, kde platí druhý povodňový stupeň.

 

18:30 Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, meteorologové předpokládají ve Středočeském a Jihočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze a Královéhradeckém kraji.

 

17:50 Třetí stupeň povodňové aktivity momentálně hlásí ze západních Čech Radbuza ve Staňkově, Klabava v Nové Huti a Hrádku. Ze severních Čech pak Kamenice ve Hřensku. Na dalších tocích v těchto oblastech pak panuje první i druhý stupeň povodňové aktivity.

 

17:20 Kvůli možným povodním se v Plzni sešla povodňová komise, obvody dělají první opatření, je připraveno pytlování. Podle komise je největší vodní plocha v kraji, přehrada Hracholusky, předchozími manipulacemi dostatečně kapacitní, nádrž by se neměla "přeplnit". Jednotlivé obvody provádějí opatření, v Koterově je zatím zaplaveno asi pět domů v ulici Pod Chalupami, ulice Na Břehu je v ohrožení celá. V Plzni-Božkově může být zaplaven výrobní areál.

 

17:10 Na Klabavě v Nové Huti poblíž Plzně a na Radbuze ve Staňkově už byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.

 

16:50 Policie dnes od rána několik hodin pátrala po ztraceném vodákovi, jehož prázdný kajak i s osobními věcmi se našel v pátek kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy. Kolem 12:00 ale bylo pátrání ukončeno, odvolán byl i vrtulník. "Vzhledem k aktuálnímu stavu vodního toku nebylo možno využít veškerou techniku, vše bylo, bohužel, negativní," uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová.

 

16:30 Hladina řeky Kamenice v Srbské Kamenici na Děčínsku dosáhla dnes v 15:20 třetího povodňového stupně, stejný stupeň hlásí i potok Bystrá v Benešově nad Ploučnicí. Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni povodňové aktivity, Labe, Bílina, Ploučnice a Flájský potok hlásí první povodňový stupeň.

 

 

16:00 Nedaleko Roztok u Prahy spadl dnes odpoledne strom na železniční koleje a projíždějící rychlík. Nehoda zastavila provoz na trati do Německa. Místem nehody se podle mluvčí nedá jezdit ani po jedné koleji, dálkové vlaky proto čekají na zprovoznění trati.

 

 

15:00 Praha už v pátek kvůli stoupající vodě nechala vyklidit náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Uzavřela se protipovodňová vrata na Čertovce, v okolí Prahy byla přerušena lodní doprava a skončil provoz přívozů. Na uzavřených náplavkách byla zrušeny kulturní akce a farmářské trhy.

 

13:50 Na západě a severu Čech hrozí kvůli vydatnému dešti povodně. Kvůli podmáčené půdě se můžou rozvodnit toky i v povodí Berounky. V povodí horní Vltavy meteorologové předpokládají druhý stupeň povodňové aktivity.

 

Extrémní stupeň nebezpečí záplav, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, hrozí kromě Plzeňského kraje nově i v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém. Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, předpokládají ve Středočeském a Jihočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze a Královéhradeckém kraji.

 

 

Počasí v Česku ovlivňuje tlaková níže nad střední Evropou. Na severu a v západní polovině Čech bude déšť místy trvalý a vydatný.

 

 "Od sobotního do nedělního odpoledne se předpokládají v této oblasti srážky od 10 do 40 mm, na horách ojediněle až 70 mm. Vzhledem k nasycenosti povodí a předpovídaným srážkám očekáváme výrazné vzestupy zejména na tocích v povodí Berounky a na tocích odvodňujících severní a severozápadní pohraniční hory, kde budou překročeny 3. SPA. V povodí horní Vltavy pak předpokládáme dosažení 2. SPA," informoval Český hydrometeorologický ústav.

 

Stoupají u vás hladiny řek? Podělte se s námi o stavu počasí ve vašem městě. Fotky můžete posílat na zpravy@nova.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ

Dost bylo deště! Češi hromadně odlétají do teplých krajin

ana tn.cz / ČTK