SLEDUJTE ŽIVĚ! Poslanci rozhodnou o vašich důchodech!

PŘÍMÝ PŘENOS ze sněmovny
Zdroj: TN.cz

Reformním zákonům z oblasti zdravotnictví a důchodů i zákoníku práce se na své středeční mimořádné schůzi budou v závěrečném čtení věnovat poslanci. Zákonodárci rozhodnou o zavedení druhého pilíře v systému důchodů, zpřísní povinnosti zaměstnanců a projednají prodloužení doby čekání na sanitku.

Ve třetím čtení poslanci rozhodnou o vládním návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě, který upravuje fungování sanitek. Na ty by se nově podle zákona mohlo namísto současných patnácti čekat až dvacet minut.

SCHŮZI POSLANCŮ MŮŽETE SLEDOVAT ZDE
Pokud se vám video zobrazuje špatně klikněte dvakrát na obrazovku přehrávače

Zákon také upravuje práva a povinnosti záchranářů. Těm předloha umožní vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon jim dovolí ji neposkytnout.

Pomoc nemusí poskytnout podle zákona ani v případě, že pro její zvládnutí nebyli vyškoleni nebo vybaveni vhodnými technickými či osobními ochrannými prostředky.

Sněmovna ve středu v závěrečném čtení schválila novelu zákona o zdravotních službách. Norma z dílny ministerstva zdravotnictví nahrazuje zákon o zdraví lidu z 60. let minulého století, přináší například novinky v právech pacientů a je součástí vládní reformy zdravotnictví.

ČTĚTE TAKÉ:
KOLIK ZAPLATÍTE U LÉKAŘE? Den v nemocnici se prodraží...


Na programu schůze je i zákoník práce. Umožňuje, aby výpověď mohl zaměstnanec dostat nově i za porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Zákoník rovněž snižuje výši odstupného zaměstnancům, kteří ve firmě pracují méně než dva roky.

"Je navrženo, aby v prvním roce zaměstnání bylo vypláceno pouze jedno měsíční odstupné a v druhém roce bylo vypláceno dvouměsíční odstupné," uvedl část novely ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Dosud přitom činily odstupné tři měsíční platy nezávisle na délce pracovního poměru. Na takové odstupné budou mít však nově nárok jen ti, jejichž pracovní poměr trval více než dva roky.

Podpora v nezaměstnanosti se bude podle nového zákoníku vyplácet na základě tří principů. Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane nižší podporu v nezaměstnanosti. Zaměstnanec, jenž dostane odstupné, nebude mít po tuto dobu pokrytou odstupným nárok na podporu v nezaměstnanosti. A ten, kdo začne podnikat jako živnostník, může dostat speciální příspěvek, aby nepřišel o zbytek podpory.

Ve třetím čtení budou poslanci rozhodovat o důchodové reformě. Zákon o důchodovém spoření umožní vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Starobní důchod z druhého pilíře bude vyplácený ve třech podobách, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti.

ČTĚTE TAKÉ:
PŘEHLED ZMĚN! Poslanci odsouhlasili sociální škrty i zvýšení DPH


Další ze zákonů se týká penzijního spoření se státním příspěvkem. Státní podpory podle nových podmínek se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně, ke své úložce dostanou navíc od 90 do 230 korun. Méně peněz od státu budou dostávat i lidé, kteří si dosud spořili 500 korun za měsíc. Místo stávajících 150 korun dostanou jen 130 korun navíc.

Na pořadu schůze budou mít zákonodárci i sociální reformu. Zákon o hmotné nouzi mimo jiné sjednocuje výši vyplaceného rodičovského příspěvku. Ať již rodič zůstane na rodičovské dovolené dva, tři nebo čtyři roky, celkem od státu dostane 220 tisíc korun. Měsíční dávka se pak vypočítá podle toho, kolik let doma zůstane.

Novela také zavádí tzv. karty sociálních systémů, které budou mít identifikační a v některých případech i platební funkci.

Zákonodárci ve třetím čtení rozhodnou rovněž o novele snižující počet dávek zdravotně postiženým na dvě. Norma má přispět ke zvýšení adresnosti a efektivity vyplácení dávek.

TN.cz