Boj o život slůněte

Sloní holčička z ostravské ZOO se konečně napila. Nemá ale ještě vyhráno, říkají ošetřovatelé

Sloní mládě, které se narodilo v úterý v ostravské ZOO, je holčička a po dlouhých hodinách konečně udělala ošetřovatelům radost. Poprvé se napila z láhve a hned spořádala celý litr mléka.

Ošetřovatelé v ostravské zoologické zahradě stále bojují o život malé sloní slečny. Ta totiž už od úterního porodu nepřijímá mateřské mléko. Teď se jim ale povedlo slůně nakrmit alespoň z lahve.
 

Po čtvrtečním riskantním kroku, kdy ošetřovatelé museli malou slonici nakrmit pomocí sondy, slaví první úspěch. Zároveň ale dodávají, že mládě ani zdaleka nemá ještě vyhráno. Celý den i celou noc ale ošetřovatelé z malého slůněte nespustili zrak a všimli se, že má tendenci olizovat ochranné látkové sítě.
 

Proto vyzkoušeli metodu navození sacího reflexu jako u telat. Napustili látkové pleny mlékem a slůně se o ně začalo hned zajímat. Potom pomalými krůčky se podařilo malou sloní slečnu navést na náhražku mléka v lahvi a ta z ní začala sát.
 

Celou dobu však na ni dohlížela její máma Vishesh, kterou zřejmě včerejší nervozita přešla. Nejdůležitější teď je, aby mládě co nejdřív začalo sát mléko přímo od matky, protože ze statistik jasně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena náhradou mateřského mléka.
 


Malou slůní slečnu porodila sedmnáctiletá slonice Vishesh v úterý ráno. Je to už její druhé mládě, první přivedla na svět v březnu 2011. To bylo vůbec první slůně narozené v Česku, bohužel po dvou měsících uhynul na selhání oběhového systému.

hmr / Tomáš Indrei tn.cz / TV Nova