Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 9. 2013
boje uvnitř SPOZ

Šlouf vrací úder! Pražská SPOZ se vzbouřila proti vedení strany a chce původní kandidátku

Kontroverzní lobbista Šlouf dorazil do Zemanova štábu
Zdroj: ČTK

V SPOZ zuří nepokoje. Nespokojeni jsou přitom především pražští zemanovci. Kandidátku, kterou si již členové strany nedávno schválili, totiž značně pozměnilo vedení strany. Z pozice lídra tak zmizel například lobbista Miroslav Šlouf, který byl dlouholetým přítelem Miloše Zemana, ale v poslední době zřejmě upadl u prezidenta v nemilost.

Když vedení Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) vrátí pražské kandidátce původní podobu, kde byl Miroslav Šlouf jedničkou, lobbista z ní odstoupí. Pokud se tak nestane, mají pražští Zemanovci připraveny další kroky, které zatím nechtějí zveřejňovat. Na soud se ale obracet nechtějí. Kandidátní listiny musí být odevzdány do dnešních 16 hodin.

 

"Pokud nám bude kandidátka v pozitivním smyslu vrácena, to znamená budou věci vráceny do původního stavu podle usnesení pražské konference, já se v ten okamžik vzdávám místa na kandidátce, odcházím z kandidátky, abych uvolnil další jednání. Abych nevadil panu prezidentovi, třeba," řekl Šlouf.

 

Na výzvě předsednictvu strany se podle něj shodla na pondělním neformálním setkání většina kandidátů zvolených minulý týden na krajské konferenci. Nyní budou čekat na reakci vedení zemanovců.

 

 

Pražská organizace SPOZ ve středu překvapivě schválila do pozice lídra v Praze Šloufa, který je kontroverzní postavou české politiky. Proti se ale následně postavilo vedení strany a na čtvrtečním jednání předsednictva pražskou kandidátní listinu změnilo. Šloufa z čela vyškrtlo a místo něj dosadilo ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka.

 

Podle Šloufa tak byly porušeny tři body stanov. Předsednictvo podle něj musí kandidátky buď schválit, nebo odmítnout, ale nemůže měnit pořadí kandidátů. Všechny personální volby prý musí být tajné, což se údajně nestalo. Na jednání předsednictva k personálním otázkám také prý musí být členové strany, kterých se hlasování osobně dotýká.

 

 

Šlouf řekl, že nemá žádnou oficiální informaci, jak v současné době pražská kandidátní listina vypadá. Z médií se prý dozvěděl, že z ní byl vyškrtnut z druhé pozice také Vladimír Hönig. "Nikdo ale neviděl, jak je sestaven zbytek kandidátky," dodal.

 

Domnívá se, že SPOZ by měl místo něj do voleb z logiky věci vést Hönig. Nevadil by mu ani Žák.

 

Jaké konkrétní kroky pražští zemanovci zvolí, když nebude jejich požadavku vyhověno, nechtěl Šlouf říct. "Další politicko-společenská opatření té výzvy jsme se dohodli, že nebudeme nikde říkat," uvedl s tím, že se bavili i o možnosti soudní obrany. Tuto variantu ale odmítli. "Nejde znepokojovat voliče před volbami, že do toho bude vstupovat soud," poznamenal.
 

tn.cz / ČTK
Reklama