Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.7. 2010 22:52

Slovanská epopej se zatím stěhovat nebude. Krumlovští se brání

Zdroj: TV Nova

Radnice v Moravském Krumlově na základě požadavku Muchovy rodiny dočasně zakázala manipulaci s tímto slavným dílem malíře Alfonse Muchy.

Rozhodnutí platí až do vyřešení právních nejasností spojených s darovací smlouvou z roku 1928, kterou Mucha epopej Praze daroval. Stěhování epopeje mělo začít dnes kolem poledne.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z odpoledních novin:

 

 

Anketa

Kde by podle vás měla být Muchova Slovanská epopej?


Hlasovalo 3153 lidí. (Muži: 3153 | Ženy: 0)
Muchova rodina tvrdí, že darovací smlouva není právně účinná. Praha podle ní měla na výslovnou žádost slavného malíře postavit pro epopej výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Tím prý nenaplnila základní podmínky spojené s darovací smlouvou. Proto je podle potomků Muchy nutné, aby nyní padlo rozhodnutí o tom, kdo je majitelem slavného díla tvořeného 20 obrazy. 

 

 

PSALI JSME:

Rozhodnutí o stěhování Slovanské epopeje padne v pondělí

 

Epopej je vystavena v Rytířském sále krumlovského zámku. Muchovi potomci se v neděli obrátili na nejbližší správní orgán, jímž je radnice v Moravském Krumlově, aby manipulaci s dílem do vyřešení nejasností zakázal.

 

"Do té doby, než soud rozhodne o žalobě ve věci vlastnictví sbírky, se proto nesmí s obrazy hýbat," řekl Mokrý s tím, že galeristé se v pondělí vrátí do Prahy s nepořízenou. "Vyjeli v devět hodin, u nás si dáme kávu, seznámíme je s nařízením a zase odjedou do Prahy," poznamenal starosta.

 

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) reagoval na rozhodnutí moravskokrumlovské radnice zdrženlivě. "Rozhodnutí radnice v Moravském Krumlově nechci jako ministr kultury komentovat a nechci z této pozice do sporu zatím vůbec vstupovat. Z čistě osobního pohledu a jako dlouholetý starosta ovšem snahu tamní radnice chápu a považuji ji za legitimní," řekl Besser agentuře Mediafax.

 

"Je to neuvěřitelné. Poradíme se s právníky," reagoval pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). Dodal zároveň, že kvůli soudu bude dílo uzavřeno do doby, než soud rozhodne. "Budeme požadovat náhradu škody," podotkl Pecha. Pracovní termín otevření expozice ve Veletržním paláci v Praze podle Pechy připadal na týden od 23. do 28. září.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o komplikacích se stěhováním Slovanské epopeje:

 

 

Cyklus Slovanská epopej, kterou maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let, tvoří 20 velkoplošných obrazů, inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. V rámci příprav podnikl Mucha studijní cesty po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku, na nichž pořídil i řadu fotografií.

 

Slovanská epopej je považována za majetek města Prahy, jemuž ji Mucha daroval. Letos v červnu se ale v tisku objevila informace, že podle předávacích protokolů byl dárcem americký mecenáš Charles Crane, který si plátna u Muchy objednal.

 

Charles Richard Crane se narodil v roce 1858 v americkém Chicagu. Pocházel ze zámožné rodiny majitele továrny na výrobu instalatérských potřeb. V roce 1912 převzal vedení firmy, ale o dva roky později prodal svůj podíl bratrovi. Crane začal hodně cestovat a za vlády amerického prezidenta Williama Tafta se na chvíli dokonce stal ministrem pro Čínu. Na funkci ovšem rezignoval ještě před svým nástupem do úřadu po hádce se sekretářem.

 

Richard Crane pokračoval ve svých cestách na východ do Ruska, Japonska, Číny, Turecka. Crane díky svému bohatství sponzoroval mnoho uměleckých děl a výzkumů. Jedním z nich byla právě Slovanská epopej Alfonse Muchy.

 

Richard Crane byl znám svým obdivem k Adolfu Hitlerovi a otevřeným vystupováním proti židovské rase. Zemřel v roce 1939.

 

Úspěch za oceánem

 

Prvních 11 pláten Slovanské epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově.

 

Přemístění díla do Prahy se neúspěšně snažil soudní cestou zabránit malířův vnuk John Mucha, který požaduje trvalé umístění v nové galerii. Odvolává se přitom na podmínku svého děda, že obrazy mají být vystaveny na důstojném místě. Praha se zatím chystá po osm měsíců vystavit epopej v pražském Veletržním paláci; expozice měla být otevřena koncem září. Otázkou je, zda se to podaří. Mezitím chce Praha dořešit výstavbu nové galerie pro toto monumentální dílo.

 

Místo Stalina Muchova galerie?

 

Podle posledních návrhů by nová galerie mohla stát na vrchu Vítkově, před Národním zemědělským muzeem na Letné či v místě bývalého Stalinova pomníku na Letné. Magistrát podporuje spíše první dvě varianty, Muchův vnuk by obrazy rád viděl v místě bývalého Stalinova pomníku. Podle radního Pechy je reálné, že by prostory mohly být vybudovány do roku 2015.

 

Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru, mezi nimi třeba Slované v pravlasti, Zrušení nevolnictví na Rusi nebo Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě či Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Osm nejmenších pláten má rozměry 4,8 metru krát 4,05 metru (například Po bitvě na Vítkově, Jiří z Poděbrad, král obojího lidu či Apotheosa z dějin Slovanstva).

tn.cz / ČTK