Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Složenka na 121 tisíc lidi rozrušila, TOP 09 čelí desítkám trestních oznámení

Složenka od TOP 09
Zdroj: Mediafax
TOP 09 čelí kvůli složence na 121 tisíc několika trestním oznámením.

Složenku v rámci předvolební kampaně rozesílá TOP 09. Mnoho lidí zaskočila a někteří senioři se psychicky zhroutili.

Desítky trestních oznámení hrozí straně TOP 09 kvůli složence, kterou rozeslala v rámci volební kampaně do českých domácností. Fiktivní složenka s výzvou, aby rodina za každého člena domácnosti splatila podíl na státním dluhu ve výši 121.000 korun, vyvolala údajně mezi lidmi paniku, mnohé pobouřila. Deníky dnes informují o tom, že někteří senioři se psychicky zhroutili. Podle TOP 09 je však zcela zřejmé, že nejde o skutečnou složenku, ale o propagační leták.

 

Kvůli složence, která má upozornit na rostoucí státní deficit, přijali například ve Zlínském kraji policisté desítky oznámení o podezření z podvodu. Lidé kvůli kampani TOP 09 blokují tísňovou linku a policisté jim musejí vysvětlovat, že jde pouze o předvolební akci, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. "Jedná se pouze o předvolební kampaň, nikoliv o trestný čin," uvedla.


ČTĚTE TAKÉ:

Dubnové preference: porovnání několika průzkumů


TOP 09 vyzývá fiktivní složenkou voliče, aby se spolu s touto politickou stranou pokusili minimalizovat státní dluh. Podle exministra financí a jednoho z lídrů TOP 09 Miroslava Kalouska je složenka natolik upravena, že si ji nikdo s pravou nesplete. Není na ní například kód banky, jako variabilní symbol TOP 09 udala den voleb. "Už z té složenky i textu je zřejmé, že se nejedná o složenku, kterou byste měli zaplatit," uvedl na středeční tiskové konferenci.


Mnoho lidí ale kampaň strany nepochopilo, Mladá fronta Dnes (MfD) informuje o případu seniorky z Nepomucka, která se ze složenky zhroutila. "Opakovala stále dokola, že nic neprovedla, že na nás přijde exekutor a přijdeme o barák," řekl MfD její syn. "Máma je na tom špatně, je pod dohledem psychiatra," doplnil. Lidové noviny (LN) uvedly, že straně hrozí asi dvě desítky trestních oznámení.


"Vyřídili jsme okolo dvou tisíc telefonátů. Někteří si to nechají vysvětlit, jiní vůbec neposlouchají a nadávají. Ale volal i pán, kterého mrzelo, že na složence není uveden účet, protože by ji chtěl zaplatit," řekl Právu volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček. Kromě telefonátů stihla strana ve čtvrtek odpovědět na tisícovku mailů.


Kalouskovi bývalí straničtí kolegové z KDU-ČSL pokládají fiktivní složenku za příliš agresivní způsob oslovování voličů.


Trestní oznámení se rozhodla podat strana Suverenita - blok Jany Bobošíkové. Má podezření, že jde o šíření poplašné zprávy a také vydírání.

muf tn.cz / ČTK