Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Smogová situace

Smog a mlha ochromily Česko. Není vidět na krok. A BUDE HŮŘ!

Kromě vysokých teplot a sluníčka si letos na podzim až nezvykle dlouho lidé na severu Moravy užívali období bez smogu. V posledních dnech jsou ale 24hodinové koncentrace polétavého prachu zase nad limity a i když začalo foukat, meteorologové nevylučují, že budou muset vyhlásit smogovou situaci.

Černý pruh táhnoucí se nad Ostravou znamená, že letošní zimní smogová sezóna už bohužel začala. "Ve včerejším dni jsme zaznamenávali poměrně výrazně překročené 24hodinové koncentrace polétavého prachu. Nejhorší ta situace byla tady v aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek," uvedl meteorolog z ČHMÚ Roman Volný.

 

Limit byl překročen i trojnásobně. Dnes se naštěstí situace trochu zlepšila a hodnoty polétavého prachu se pohybují mezi 50 - 110 mg/m3. A lepšího vzduchu si všimli i Ostravané. Vše teď závisí na větru - na jeho směru a síle.

 

"Ještě v průběhu dnešní noci by se mohlo stát, že ty koncentrace opět mírně porostou, těžko říct, do jaké úrovně, ale nejpozději během zítřejšího dne ta situace by se měla výrazně zlepšit," říká Volný.

 

Stav ovzduší na severu Moravy je dlouhodobě velmi nepříznivý. Například během loňské topné sezóny bylo v Ostravsko-karvinské oblasti vyhlášených osm smogových situací, nejdelší trvala 178 hodin - tedy přes týden. Naproti tomu na jihu Moravy vyhlásili během celé zimy smogovou situaci jen jednou a trvala den. Přestože je teprve listopad, počet dnů, kdy prach v ovzduší přesáhl limity, už dosáhl počtů dnů za celý loňský rok.

 

A jak to vypadalo v dalších částech republiky? Nízká oblačnost a mlha se držela celý den ve středních Čechách, v Praze, na jihu Čech a na Plzeňsku. To se pochopitelně projevilo na kvalitě ovzduší. Koncentrace prachových částic převyšovaly své imisní limity až třikrát. Viditelnost byla dokonce pouhé dva metry. Inverze u nás vydrží až do úterý.
 

TN.cz