Přehlasovali veto

Sněmovna protlačila novelu pěstounské péče Klausovi navzdory

Děti
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Pěstounská péče by měla dostávat přednost před institucionální výchovou, poslanci ve středu přehlasovali veto prezidenta a 104 hlasy schválili novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Společně s tím i přílepek týkající se sKaret.

Poslanci schválili zákon, díky němuž by měla být upřednostňována pěstounská péče před výchovou v ústavech. Norma prošla Sněmovnou i přes nesouhlas prezidenta. "Považuji novelu zákona za velmi významný krok směrující ke zlepšení péče o děti. Je založen na základních principech, které jsou ve všech vyspělých zemích. Bylo by ideální, kdyby každé dítě mohlo vyrůstat v rodině, institucionální péče by měla být až poslední možností," uvedl k novele již dříve exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
 

Prezident Václav Kalus zákon o sociálně-právní ochraně dětí vetoval v polovině září. "Tento zákon je bezcitný a surový. A je projevem neúcty k těm, kdo se dnes poctivě věnují pěstounské péči. Nepochybuji, že stejně jako lacině sentimentální kritika kojeneckých ústavů je i tento zákon motivován jen těmi nejlepšími úmysly. Tyto úmysly sdílím, mám však zcela jiné představy o jejich uvádění do praxe, než jaké vedly autory tohoto zákona. Žádám proto poslance, aby se v zájmu dětí nad zákonem ještě jednou zamysleli," prohlásil tehdy Klaus.
 

Norma zavádí pravidla pro činnost zaměstnanců orgánů sociálně-právní ochrany dětí, kteří budou hledat individuálně pro každé dítě optimální řešení. Zákon počítá s tím, že v Česku budou profesionální pěstouni.
 


Poslanci na středečním jednání Sněmovny přehlasovali i další prezidentské veto. Schválili zákon, který má řešit přeplněnost věznic. Návrhy na podmíněné propuštění budou dávat ředitelé věznic, předčasné propuštění bude možné i před uplynutím jedné třetiny trestu.

tn.cz / Mediafax / hmr