Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

schváleno

Sněmovna schválila pravidla pro přímou volbu prezidenta

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TN.cz

Poslanci schválili přímou volbu prezidenta. K nominaci na post hlavy státu bude stačit petice s 50 tisíci podpisy.

Poslanecká sněmovna ve středu 171 hlasy schválila zákon o přímé volbě prezidenta, petice s nejméně 50 tisíci podpisy se stane jednou ze tří cest, jak nominovat kandidáta do přímé volby. Prošel i pozměňovací návrh ústavně-právního výboru, který zavádí limity na prezidentskou kampaň.

 

Proti normě se ve středu nepostavil žádný poslanec, neproběhla ani diskuse a zákon byl přijat během několika málo minut.

 

"Tato norma je prováděcím zákonem, předvídaným ústavou. Zákon stanoví další podmínky při volbě i navrhování prezidenta, vyhlašování volby i jejich výsledků," vysvětlil již dříve ministr vnitra Jan Kubice (nez.).

 

[IMAGEBOX_996209]Žalobce prověří financování ČSSD. Kvůli Rathovu proslovu
[IMAGEBOX_996209]

 

Zásadní změnu do normy přinesl pozměňovací návrh ústavně-právního výboru, který zavádí limity na kampaň.

 

"Pozměňovací návrh pana poslance Bendy zavádí limity na kampaň, a to 40 milionů korun pro první kolo a dalších 10 milionů pro případné druhé kolo. Zavádí také povinnost zveřejňovat všechny výdaje do 60 dnů od voleb a zakazuje anonymní - tedy nepodepsanou - kampaň," přiblížil zpravodaj zákona Jeroným Tejc (ČSSD).

 

Podle pozměňovacího návrhu také mají prostředky, které se nevyčerpají na kampaň, rozhodnutím kandidáta směřovat na dobročinné účely. Financováním kampaní by se měl zabývat mandátový a imunitní výbor Senátu.

 

[IMAGEBOX_936672]Kontroverzní Rampula v čele vrchního státního zastupitelství končí
[IMAGEBOX_936672]

 

Návrh zákona o volbě prezidenta republiky, který je prováděcím zákonem k přímé volbě hlavy státu, však zavádí mnoho dalších novinek. Jak uvedl již dříve ministr vnitra, smyslem celého návrhu je provést na zákonné úrovni příslušnou vládní novelu Ústavy ČR.

 

Jedním z hlavních bodů návrhu je, že se petice s nejméně 50 tisíci podpisy stane jednou ze tří cest, jak nominovat kandidáta do přímé volby. Chybovost při namátkové kontrole 8 500 podpisů nesmí překročit tři procenta.

tn.cz / mediafax / hru