Sněmovna schválila protikorupční balíček i zákon o lobbingu

Sněmovna 18.5.2010, 79. schůze
Zdroj: Mediafax
ODS po poledni bojkotovala jednání s odůvodněním, že se jedná o předvolební kampaň ČSSD

Sněmovna na úterní schůzi schválila hned několik zákonů a novel. Protikorupční balíček ministra Peciny, zákon o lobbingu, ale i zahrádkářský zákon.

Sněmovna schválila protikorupční balíček ministra Peciny

 

Poslanci schválili novelu zákona o trestním řízení soudním, takzvaný protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny. Zákon řeší například institut protikorupčního agenta, korunního svědka či možnost prolomení daňového tajemství.

 

Korupce je podle vlády často součástí organizovaného zločinu, do jehož struktur je složité proniknout a prokázat trestnou činnost konkrétním osobám. Proto návrh vychází z toho, že zájem státu na rozbití zločinných sítí převyšuje zájem postihnout jedince, který se přímo nebo nepřímo na trestné činnosti podílel, ale který umožnil odhalení a usvědčení spolupachatelů.

 

Takový člověk se stává korunním svědkem, a proto u něj může být podle návrhu dočasně přerušeno trestní stíhání, pokud se k činu přizná a podá informace o organizované kriminalitě, vydá svůj materiální zisk z nelegální činnosti a zaváže se nahradit škodu.

 

Návrh také umožňuje úplné zastavení trestního stíhání, pokud korunní svědek podá svědectví, které významně přispěje k objasnění organizované kriminality, vzdá se prospěchu z ní, uhradí škodu a nedopustí se od přerušení stíhání žádného úmyslného trestného činu.

 

Novela dále zavádí roli protikorupčního agenta, který by měl předstírat zájem podílet se na trestném činu.

 

Další změnou je otázka daňového tajemství. Nový daňový řád zásadním způsobem zúžil přístup k informacím z daňového řízení, návrh opět nově zavádí možnost prolomení mlčenlivosti v případě, že policie má konkrétní a ověřitelný důvod, pro který o prolomení mlčenlivosti žádá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna schválila zvýšení mateřské. Spočítejte si její výši

 

Sněmovnou prošel i zákon o lobbingu, který zavádí povinnost hlásit kontakt s lobbistou

 

Sněmovna schválila sporný zákon o lobbingu, který vypracovali poslanci Strany zelených a sociální demokracie. Padl i návrh na zamítnutí tohoto zákona, ale nebyl přijat.

 

Novela zavádí politikům, úředníkům státní správy, ředitelům krajských úřadů, tajemníkům magistrátů a asistentům poslanců povinnost hlásit kontakt s lobbistou. Evidence kontaktů bude navíc čtvrtletně zveřejňovaná.

 

Za lobbistu návrh zákona považuje toho, kdo alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků. Předkladatelé poukazují i na to, že skrytým lobbismem může být také práce asistentů poslanců a senátorů. Proto navrhují, aby povinně do 30. června následujícího roku podali přehled příjmů a svých podnikatelských aktivit. Přijatá novela nyní míří do Senátu.

 

Sněmovna zamítla požadavek zveřejňovat informace o tendrech na internetu. Důvodem byla chybná formulace

 

Sněmovna na své úterní schůzi na podnět Senátu zamítla požadavek Strany zelených poskytovat informace o veřejných zakázkách na internetu. Problémem byla chybná formulace, které se dopustil šéf Strany zelených Ondřej Liška.

 

Novela zákona o veřejných zakázkách původně obsahovala i povinnost zveřejňovat celý proces zadávání zakázky na internetu a povinnost poskytovatele doložit vlastnickou strukturu. Tyto požadavky do novely svým pozměňovacím návrhem vložil Ondřej Liška. Senát však novelu vrátil s návrhem na zrušení těchto ustanovení, protože podle stanoviska senátorů je takové usnesení nepoužitelné.

 

"Přes dobře míněnou snahu autorů především omezit možnost korupce je takto formulovaný návrh nepoužitelný. Zákon o veřejných zakázkách totiž nezná pojem „výběrové řízení“. Není tedy zřejmé, k jakým řízením se ustanovení vztahuje, není zřejmý okruh informací, které je nutné zveřejnit," uvedl při jednání senátor Václav Vlček (ODS).

 

Otázkou, kterou na plénu sněmovny položil i Liška, je, proč Senát místo návrhu na zrušení těchto ustanovení nevrátil sněmovně z právního hlediska správné znění.

 

"Je pro mě jistým zklamáním, že místo toho, aby senátoři poslali sněmovně zákon ve správném znění - to znamená, že by slova ‚výběrové řízení‘ nahradili slovy ‚veřejná zakázka‘ - navrhli jen zrušení. Ale jinak souhlasím s problematičností pozměňovacího návrhu, takže podporuji stanovisko Senátu," řekl na plénu Liška.

 

Poslanci schválili přesun pravomocí z ČNB na Evropskou centrální banku. Platit začne po přijetí eura

 

Poslanci schválili přesun pravomocí z České národní banky (ČNB) na Evropskou centrální banku (ECB) v případě vstupu České republiky do eurozóny.

 

Zákon má odloženou účinnost do doby přijetí eura. Poslanci na úterní schůzi zamítli požadavek Senátu, aby ČNB podávala pravidelné zprávy i horní komoře.

 

"Česká národní banka nebude nadále vytvářet měnovou politiku České republiky, neboť tato politika bude věcí ECB, na níž se bude podílet," vysvětlil situaci po přijetí eura ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Až do dne přijetí eura se tedy ČNB bude řídit zákonem č.6 z roku 1993.

 

Po přijetí eura Českou republikou se sníží počet členů bankovní rady České národní banky ze sedmi na pět. Dále ČNB přijde o měnovou pravomoc určovat základní úrokové sazby, tedy určovat cenu peněz. Guvernér ČNB se stane členem rady guvernérů Evropské centrální banky a bude jezdit do jejího sídla v německém Frankfurtu, kde se rozhoduje o sazbách eura.

 

V současné bankovní radě ČNB sedí vedle guvernéra dva viceguvernéři a čtyři vrchní ředitelé. Členy rady jmenuje a odvolává prezident republiky. Po zavedení eura bude radu tvořit guvernér a čtyři viceguvernéři. S povolením Evropské centrální banky bude ČNB nově moci emitovat euromince a eurobankovky. V její pravomoci nadále zůstane dohled nad finančním trhem, prodej státních obligací a vypořádávání obchodů s cennými papíry.

 

Sněmovna přijala senátní návrh o podpoře sportu i s přílepkem senátora Kubery týkajícím se hazardu

 

Poslanci podpořili senátní verzi návrhu zákona o podpoře sportu. Návrh umožňuje převést odpovědnost za průběh utkání na jeho provozovatele. V Senátu k němu senátor Jaroslav Kubera (ODS) přidal přílepek o hazardu, zákon nyní putuje k podpisu prezidentovi.

 

Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který ve sněmovně vystoupil, uvedl, že původně chtěl tento přílepek týkající se hazardu přidat k zahrádkářskému zákonu. "Sázení jako sázení," zdůvodnil.
Z přílepku týkajícího se hazardu a stavícího videoterminály na úroveň ostatních sázkových zařízení budou mít zisky obce. "Návrh vidoeterminály staví na úroveň normálních hracích automatů," řekl v Senátu Kubera s tím, že z hracích zařízení mají peníze obce, avšak zisky z videoloterijních terminálů jim zatím unikají, rozhodovací pravomoci k povolování těchto terminálů má totiž ministerstvo financí.

 

Zákon o podpoře sportu dává vlastníkům sportoviště možnost přenést odpovědnost za průběh utkání na jeho provozovatele. Předloha dále výslovně stanovuje povinnost vlastníka nebo provozovatele přijmout opatření k zajištění pořádku při sportovním podniku. Míra bezpečnostních opatření bude podle předlohy rozdílná podle druhu akce.

 

Původní návrh novely zákona z dílny ČSSD počítal s tím, aby se policisté vrátili na stadiony a byli přítomní na každém utkání. Nepřítomnost policie podle socialistů jen podněcovala nepokoje na stadionech. K zákonu však poslanci přijali pozměňovací návrh, podle kterého se policie na sportovní akce nevrátí, při rizikových utkáních na nich však bude moci být.

 

Poslanci přehlasovali Senát a schválili zahrádkářský zákon

 

Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát a přijala zahrádkářský zákon. Zákon stanovuje pravidla pro zahrádkářství a fungování zahrádkářských osad.

 

Podle navrhovatelů z řad ČSSD, KSČM a Přemysla Rabase (SZ) by v Čechách rozšířené hnutí zahrádkářů mělo mít podporu v legislativě.

 

Navrhovatelé zákonem vymezují základní pojmy, jako jsou zahrádka, zahrádková osada a zahrádkářská chata. Stanovuje také podmínky pro zřizování zahrádkářských osad a pravidla pro jejich fungování. Upravuje také podmínky nájmu zahrádky. V případě, že nájemce zemře, má jeho osoba blízká přednostní právo na uzavření nájemní smlouvy za stejných podmínek, které však musí být uplatněno do 30 dnů od smrti nájemce. Předloha zároveň upravuje i parametrové hodnoty, jako jsou výměry zahrad a chat, popřípadě omezení zastavení.

 

Podle senátorů je však zákon zbytečný a jen zahlcuje právní systém. Senátorka Marta Bayerová (KSČM) si však myslí, že zákon dá zahrádkářům jistoty. "Sám fakt, že se jedná o zákon speciální, nemůže být důvodem k jeho zamítnutí," řekla.


Statutárním orgánem obecně prospěšné společnosti bude nově její ředitel. Kocábova novela Sněmovnou prošla

 

Podle novely zákona o obecně prospěšných společnostech (OPS) nemá být statutárním orgánem OPS správní rada, ale měl by se jím stát přímo ředitel společnosti. Novelu, kterou v úterý schválili poslanci, připravil exministr pro lidská práva Michael Kocáb.

 

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky je zákon vytvořen kvůli nedostatku v aplikační praxi. "Je nutné zvýšení odpovědnosti statutárního orgánu a správní rady," vysvětlil.
Smyslem novely je podle důvodové zprávy zefektivnění činnosti OPS a posílení transparentnosti. OPS je v současné době kolem 1700 a vláda si od novely slibuje i zvýšení atraktivity této právní formy, protože nahrazení správní rady ředitelem bude poskytovat vyšší flexibilitu.

 

ODS po poledni oznámila, že další jednání bude bojkotovat

 

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř po polední pauze na jednání sněmovny oznámil, že ODS bude bojkotovat další jednání sněmovny, na jehož programu jsou body zařazené na žádost ČSSD. Tluchoř je považuje pouze za součást předvolební kampaně.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax