Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

Jednání sněmovny
Zdroj: Mediafax
Jednání sněmovny

Návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta a změnu jeho současných pravomocí ve středu zamítla Poslanecká sněmovna.

Poslancům trojkoalice ODS, TOP 09 a VV se totiž nelíbí, že by norma oslabila prezidentovu roli a umožnila i jeho odvolání.

 

"Pokud jde o předložený návrh, TOP 09 a Starostové podporují zavedení přímé volby prezidenta republiky. Ale v tomto případě se přikláním k zamítnutí návrhu. Důvodem je, že v návrhu je prezident republiky oslabován," prohlásil poslanec TOP 09 Stanislav Polčák.

 

Nelíbí se mu, že podle normy by prezident nemohl jmenovat guvernéra a viceguvernéra České národní banky a mohl by být zákonodárci odvolán. "Podle tohoto návrhu by byl prezident kašpárek na niti, protože by byl přímo odvolatelný. Tato republika si zaslouží silnějšího prezidenta než toho, kterého by ovládaly politické strany. Jsem odpůrce přímo odvolatelného prezidenta republiky," doplnil Polčák.

 

Rozhodnutí sněmovny, která se přiklonila k návrhu poslance Marka Bendy (ODS) a návrh zákona zamítla 79 hlasy, se nelíbí předkladateli Jeronýmu Tejcovi (ČSSD). Soudí, že vládní koalice nekomunikuje s opozicí. "Buď platí teze, že vládní koalice chce s opozicí jednat o tom, jak bude vypadat návrh na přímou volbu prezidenta, nebo neplatí," prohlásil.

 

Dodal, že sociální demokraté trvají na tom, aby byl prezident volen přímo lidem již v roce 2013.

Mediafax