Šojdrová chce pro lidovce nový název

Úřadující šéfka KDU-ČSL Michaela Šojdrová a bývalý předseda Mladých křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek diskutovali v pátek o budoucnosti strany. Šojdrová požaduje změnu názvu partaje, Bělobrádek to razantně odmítá, znovu se utkají za týden na sjezdu v boji o křeslo předsedy KDU-ČSL.

"V současné době by byla změna názvu ztráta značky KDU-ČSL," řekl Bělobrádek.

 

Šojdrová je naopak přesvědčena, že sjezd musí změnit název strany, protože ten nutně potřebuje aktualizovat. "Už dávno nejsme československá, i když jsme, jak věřím, stále lidová. Já už dnes zkracuji na KDU," upozornila.

 

Co se týče programového ukotvení strany, je Šojdrová přesvědčena, že lidovci stojí na vrcholu trojúhelníku, jehož spodní linii tvoří socialismus a liberalismus. "Chtěla bych udržet KDU-ČSL v tomto trojúhelníku. My nejsme socialisti, my nejsme liberálové, jsme křesťanští demokraté. Musíme vize zpracovat nově tak, aby je lidé lépe chápali," řekla Šojdrová.

 

Strana se podle ní nepotřebuje klonit doleva. I konzervativní proud, jehož jsou lidovci součástí, totiž řeší sociální témata. "Cítím se být křesťansky konzervativní a vím, že křesťanský konzervatismus má v sobě silnou sociální složku," shrnula Šojdrová.

 

Bělobrádek program staví na ochraně dětí, kteří znamenají budoucnost. "Myslím, že náš program je zcela komplexní. Hlavním měřítkem, kterým se nejvíce díváme na svět, je dítě, protože naše společnost bez dětí nemá smysl," upozornil. S tím také souvisí to, že KDU-ČSL ochraňuje děti, matky, rodiny, ale ve finále také důchodce.

 

Taktéž odmítá příklon KDU-ČSL k socialismu. Po vzoru někdejšího lidoveckého lídra Josefa Luxe zastává princip sociální trampolíny. Ta pomáhá lidem, kteří se dostali do potíže, ale aktivizuje je zároveň pro další činnost. "Cestou je podle mě sociálně tržní hospodářství a skutečnost, že sociální síť je tu od toho, aby lidem pomohla, a ne aby je vyživovala," podotkl.

 

Šojdrová je přesvědčena, že úbytek voličů způsobila ztráta důvěryhodnosti vedení. Podíl na propadu KDU-ČSL v květnových volbách má také fakt, že lidovci dlouho neřešili skutečnost, že jim voliči dlouhodobě ubývají. "Základní podmínkou je důvěryhodnost vedení," dodala.

 

Bělobrádek je přesvědčen, že voliči ubývají lidovcům proto, že neumějí svoje vize dobře komunikovat. "Program KDU-ČSL souvisí s religiozitou, ale musíme prokázat, že nejsme stranou klerikální," uvedl.

 

Domnívá se, že KDU-ČSL musí trvat na svých zásadách a být věrohodná. Nesmí být ovšem dogmatická, aby tak neodrazovala voliče, kteří se neztotožňují se všemi lidoveckými tezemi. Strana by také měla být schopná přitáhnout k sobě další menší subjekty a s nimi spolupracovat. Kromě toho by měla nabídnout nové osobnosti a být otevřená vůči nestraníkům.

 

Šojdrová si je jista, že žena dokáže vést stranu stejně dobře jako muž. Kritické období, které mají lidovci v posledních měsících za sebou, podle ní ostatně ukázalo, že krizový management velmi dobře zvládá.

 

Oba se finálně shodli na tom, že s expředsedou lidovců, senátorem Jiřím Čunkem by spolupracovali. Pokládají ho za schopného politika. "Kauza Jiřího Čunka byla ukončena a pro mě je také ukončena. Jiří Čunek je senátorem a já věřím, že bude mandát obhajovat. Přála bych si, aby byl členem celostátního výboru, protože je to schopný pracovitý člověk a já o jeho práci mám zájem," řekla Šojdrová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax