Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2013 17:28
Nový výzkum

Nečekaná pravda ze základky: Školáci jedou v antidepresivech

Antidepresiva na škole
Zdroj: Thinkstockphotos

Je to tak, více než polovina dětí na druhém stupni základky užívají prášky jako lentilky. Nejvíce užívají léky s obsahem ibuprofenu, paracetamolu a také antidepresiva. Nejvíce jsou na nich děti závislé v Jihomoravském kraji.

Podle posledních výzkumů Českého zdravotnického fóra to s českými školáky jde z kopce. Například více než polovina žákyň druhého stupně bere nějaké léky.
 

3,6 % školáků pak dokonce užívá pravidelně antidepresiva. Nejvíce jsou na těchto návykových látkách závislé děti v Jihomoravském kraji. Naopak v Karlovarském kraji se děti téměř obejdou bez léků na psychiku.

  

Holky mají depky častěji

Na prášcích sou více závislé dívky než kluci. Ty antidepresiva berou pravidelně. Zajímavé je také zjištění, že děvčata, která berou léky pravidelně, mnohem méně sportují a navštěvují kroužky, než dívky, které antidepresiva neberou.  
 

Dívky na antidepresivech tráví víkendy častěji samy doma v depkách. Volný čas tráví sledováním televize zavřené v pokoji. Večer také chodí spát později než ostatní dívky, do postele nejdou před půlnocí.

 

 

Ze studie dále vyplývá, v průměru neobvykle vysoká míra užívání léků s obsahem Ibuprofenu a Paracetamolu je tažena hlavně Ústeckým, Moravskoslezkým a krajem Vysočina.
A i celkový životní styl našich dorůstajících dítek jde od devíti k pěti.

 

Energy drinky a brambůrky místo oběda

Stravovací návyky žáků se zhoršují s jejich věkem, což může být provázáno s jejich postupným získáváním samostatnosti a s menším rodičovským dohledem. S rostoucím věkem žáci častěji označují sladké limonády a energetické nápoje jako jimi nejoblíbenější. Kluci preferují více jídlo typu snack, jako jsou brambůrky či fast foody. U dívek ve vyšších třídách základky dochází nebývale často k držení stravovacích diet. Což je první krok k anorexii a bulimii.

 

I kluci drží diety
 

Držení diet je nyní nový trend i pro kluky. Kolem 35% kluků na druhém stupni základní školy drželo alespoň jednou v životě dietu. Polovina z nich ji dokonce držela několikrát. Starší kluci drží dietu méně často než mladší. Mladší žáci začínají s dietami častěji.

 

bru TN.cz