umělecký počin

Soše komunisty Zápotockého umělci přebarvili sako na rudo

Svérázným způsobem se zapojila čtveřice mladých umělců do diskuse, zda má v Zákolanech na Kladensku stát socha tamního rodáka, komunistického prezidenta Antonína Zápotockého. Nabarvili mu sako na rudo.

Pro někoho jsou to vandalové, pro jiné umělci se svérázným smyslem pro humor. Čtveřice mladých lidí, dva muži a dvě ženy, si vybrali jako objekt svého zájmu sochu Antonína Zápotockého v Zákolanech. Bývalému československému prezidentovi tak trochu střihli na jiné sako. Podle nich se prý už příliš dlouho debatuje o tom, jestli má socha ve vesnici stát nebo ne.
 

Antonín Zápotocký byl prezidentem Československa v letech 1948 - 57. A byl to také rodák ze Zákolan nedaleko Kladna. Zítra od jeho smrti uplyne pětapadesát let. Parta umělců ze skupiny Kovar se proto rozhodla, že bývalý komunistický lídr dostane k výročí dárek.
 

Socha Antonína Zápotockého získala červené sako a bílé boty. Čtveřice umělců se zbarvením sochy rozhodla hlavně provokovat. I ty, kteří přišli k soše na dnešní manifest komunistů. „On je tady, chudák, celej kluk takovej šedivá. Trošku vypadá skoro jako bubák,“ směje se vlastní akci jeden z umělců, Jano Zajíc. „Tak jsme ho pozdvihli tím červeným sáčkem. Hodně lidí si ho dneska všimlo,“ doplňuje spolupachatelka Barbora Bieylonovičová.
 

 

Na stranu umělců se postavili třeba i starostka obce a historik. „Nesouhlasí s tím, abychom v dnešní době oslavovali státníka, který je spojen s padesátými léty,“ komentovala počin Lucie Wittlichová, starostka Zákolan. „Já to vnímám jako velice zajímavý pokus - v celém kontextu, který můžete vést až do roku 90, 91 k růžovýmu tanku,“ přidal se kunsthistorik Otto M. Urban.
 

I když jde v případě obarvení sochy o recesi, stále je to trestný čin poškozování cizí věci. Umělcům ale žádný trest nehrozí. Oblečení na soše nebude trvalé. Už v nejbližších dnech ho smyje voda z hasičské stříkačky.

tn.cz / gar