Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Topolánek Paroubkovi: Za vejce mohou vaše papalášské manýry

Očekávaný televizní duel dvou předsedů nejsilnějších politických stran začal. Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se nešetřili.

Anketa

Kdo je podle vás lepší v televizní debatě?

Hlasovalo 1045 lidí.
Debata v pořadu Otázky Václava Moravce České televize se strhla i o vajíčkové kanonádě na špičky ČSSD. "Celým papalášským chováním jste celou věc vyvolali,“ vpálil do očí Topolánek šéfovi ČSSD. "Nechce se mi o tom moc mluvit,“ dodal.


 

Paroubek zopakoval, že za házení vajec nese morální zodpovědnost ODS. Pustil se i do kritiky policie. Ta prý tvrdě zasahuje vůči anarchistům, kteří brání provokacím neonacistů, naopak nedostatečně postupuje při zajištění pořádku na akcích sociální demokracie.


ČSSD Fischerův kabinet podpoří, ODS ještě neví


Topolánek řekl, že vláda Jana Fischera ještě bude muset o důvěru ODS při hlasování ve Sněmovně bojovat. "Pro mě to nebude jednoduché rozhodnutí, beru to, že máme překlenovací vládu, ale bude mít politický mandát," uvedl Topolánek.


Topolánek prý nemá problém s programovým prohlášením vlády, čtyři základní priority tam jsou. "Beru krátkost mandátu vlády a střízlivost programu, program je jen zvyklost, ne povinnost. Pro stabilitu důvěru vyslovím, ale jednoduché to nebude," dodal Topolánek.


Paroubek zdůraznil, že ČSSD vládě kudlu do zad nevrazí. "V programovém prohlášení mi chybí zmínka o reformě policie,“ uvedl. Kritizoval Topolánkovu vládu za údajnou liknavost při financování výstavby dálnice D47. "Pro Moravskoslezský kraj je to otázka života a smrti,“ zdůraznil.


Řeč přišla i na eurovolby. Oba diskutující řekli, že by za úspěch považovali, pokud jejich strana získá přes 35 procent hlasů. "Pokud získáme víc hlasů než posledně, budu spokojený," řekl v debatě Mirek Topolánek.


Paroubek a Topolánek rozhodně odmítli, že by po prohraných volbách chtěli zamířit na post eurokomisaře do Bruselu místo Vladimíra Špidla. Paroubek řekl, že si ve funkci dovede představit znovu Vladimíra Špidlu, nadhodil ale i jméno Pavla Teličky.
 

Pecina trnem v oku ODS


Expremiér zkritizoval výroky ministra vnitra Martina Peciny, který se zastával ČSSD. "Poslední výroky pana Peciny jsou pro mě za hranou, měl by si dávat pozor,“ řekl Topolánek. Pecina hovořil o "nacistickém rozhánění mítinků legitimní politické strany“.

Tradice předvolebních televizních debat


Anketa

Necháte se před volbami ovlivnit televizními debatami kandidátů?

Hlasovalo 7061 lidí.
Předvolební debaty největších politických rivalů mají dlouholetou tradici hlavně za oceánem, kde často rozhodnou třeba i o tom, kdo bude příštím prezidentem.


Dokázal to už před více než 40 lety duel Nixona a Kennedyho, který druhému jmenovanému vyhrál volbu proto, že vypadal zdravě a tolik se nepotil.


Podle mediálních odborníků nebude ani v dnešním českém duelu záležet tolik na tom, co budou Paroubek a Topolánek říkat, ale jak to budou říkat a jestli budou vypadat, že právě absolvovali kurz usměvavosti.


Předvolební duely mohou z pohovek zvednout nerozhodnuté voliče, kteří můžou příští víkend při volbách do europarlamentu znamenat tu rozhodující sílu, která vychýlí vítězství na jednu nebo druhou stranu. Podle průzkůmů jsou od sebe totiž preference ODS a ČSSD vzdálené úplně minimálně - obě strany mají kolem 30 procent příznivců, přičemž v jednom průzkumu vítězí o pár bodíku jedna a pak zase druhá.


Vaječná sprška nejspíš zasáhne i televizní studio

 

Topolánek a Paroubek budou debatovat o pravomocích Evropského parlamentu, o jeho vlivu na politiku Evropské unie, budoucnost společenství, reformě evropských institucí a o jejich možnostech ovlivňovat průběh ekonomické recese.


Dá se také čekat, že přijde řeč na "vaječné" útoky, které už delší dobu provázejí mítinky ČSSD. Strany se z nich přitom obviňují navzájem.

Diskuse se nejspíš povede i o výběru nového českého eurokomisaře a předsedy Evropské komise, o evropské energetické politice, Lisabonské smlouvě, o předvolební kampani v České republice a o jejím konfrontačním charakteru, posilování extremismu, vyslovení důvěry vládě, či o vládním prohlášení.


Mluvit bude nový předseda KDU-ČSL i policejní prezident


Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zhodnotí výsledky volby i celého sjezdu
strany a zamyslí se nad místem lidovců v politickém spektru. Věnovat se bude i situaci uvnitř KDU-ČSL po eventuálním odchodu stoupenců Miroslava Kalouska.


Potom, co do křesla pro hosta usedne policejní prezident Oldřich Martinů, se debata stočí k možnostem policejních zásahů při narušování politických mítinků a ke stupňování extremismu.


Na závěr pořadu vystoupí předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) a děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Budou se věnovat možnému pojetí Ústavního soudu jako třetí komory parlamentu, zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny, Lisabonské smlouvě nebo změnami ústavy a obcházení zákonů politiky.

tn.cz / Mediafax