Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bezcitnost a hyenismus

Soud s lidskou hyenou: Chtěl peníze po rodičích ztracené Aničky

Zdroj: TV Nova

Muž, který vydíral rodiče zavražděné Aničky Janatové, Jan Zita, má nastoupit do vězení. Od zoufalých rodičů požadoval čtvrt milionu korun za zprávu o jejich dceři. Původně za to dostal podmíněný trest. Dnes ho ale soud poslal za mříže.

Příběh zmizelé Aničky Janatková zná celá republika. Devítiletá Anička zmizela před dvěma lety, pátrala po ní policie, armáda i Interpol. Přáním všech bylo, aby se ji podařilo najít živou a zdravou. Zoufalý otec tehdy zveřejnil výzvu, že pokud do dalšího dne jeho dceru pustí, dá únoscům tři a půl milionu korun.
 

V tu chvíli zbystřil Jan Zita. V ten moment byl bez práce a tak ho napadlo, jak si přivydělá. Zoufalé rodiče kontaktoval mnoha sms zprávami. Slíbil, že za čtvrt milionu korun jim poskytne informace o jejich hledané dceři. O Aničce ale nevěděl vůbec nic a nebohé rodiče tak vodil za nos. Nakonec se ho policii podařilo vypátrat podle mobilního telefonu.
 

Soud k němu byl tehdy shovívavý a jako trest mu dal jen podmínku. Zita totiž projevil lítost, přiznal se a rodině se písemně omluvil."Napsal jsem, že toho lituju, že to bylo zkratový,“ uvedl Jan Zita.
 

 

Jenomže nedodržel pravidla trestu, dohledu přiděleného úředníka se vyhýbal a soudní obsílky úplně ignoroval. To vedlo k tomu, že soud obnovil jednání a vydal příkaz k jeho zatčení. Zita nakonec přišle na policii sám. Tentokrát se vězení nevyhne.


Šestadvacetiletý Jan Zita dnes seděl před soudní síní jako hromádka neštěstí. "Snažím se žít normální život, všechno nahradit, přijdu o zaměstnání,“ posteskl si Zita.

 

Soud ho už loni v únoru potrestal dvou a půl ročním vězením s odkladem na pět let. Jenže už třetí den po vynesení rozsudku, jako by se po něm slehla zem. Proto mu dnes soudce změnil podmínku na pobyt za mřížemi.


Pokud dnešní rozhodnutí potvrdí i krajský soud, bude už Zita zpytovat svědomí ve vězení.

s přispěním Silvie Škábové / Romany Vébrové tn.cz / juz