Kauza Rath

Soud s Rathem začne za několik dní! Úplatky byly zřejmě vyšší, než se původně zdálo

Už jen šest dnů zbývá do očekávaného soudního procesu s poslancem Davidem Rathem, který čelí obvinění z korupce. Ukazuje se přitom, že v celé kauze mohlo jít o mnohem více peněz, než o údajný sedmimilionový úplatek, se kterým byl Rath zadržen policií.

Nová fakta odhalilo znění obžaloby, kterou už má k dispozici soud. Podle ní si měla klíčová trojice aféry, David Rath, Kateřina Pancové a Petr Kott, nelegálně přijít až na sedmdesát milionů korun.

 

V případě Davida Ratha přitom nejde pouze o zmíněných sedm milionů, které si nesl v krabici od vína. Vyšetřovatelé totiž dospěli k závěru, že si poslanec zvolený za ČSSD celkově řekl až o 22 milionů, z čehož měl stihnout vyinkasovat milionů šestnáct.

 

Ještě o větší částku přitom jde v případě zbylé dvojice. Kateřina Pancová a Petr Kott, kteří jsou partneři, totiž podle obžaloby požadovali na úplatcích dokonce 48 milionů, z čehož 38 milionů korun se jim mělo podařit do svého zatčení skutečně získat.

 

Všichni tři jsou už více než rok ve vazbě, což se nelíbí jejich advokátům, kteří kvůli tomu už podali i řadu stížností. Dosud však neuspěli.

 

 

Obžaloba také sčítá projekty, o jejichž ovlivnění stíhanou trojicí shromáždili policisté důkazy. Projektů je celkem osm. Z toho šest se jich týká zakázek ve středočeských nemocnicích. Ty ovládala Kateřina Pancová a její partner Petr Kott pro většinu z nich pracoval. S Rathem pak především Pancová zakázky konzultovala.

 

Policie také stále blokuje jejich majetek, včetně těchto tří domů, které David Rath vlastní spolu se svými příbuznými. O vše by přitom mohli přijít, v případě odsouzení totiž hrozí, že jejich majetek propadne státu.
 

tn.cz / mrk