Soud se zastal odpůrců KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ! Policisté NEMĚLI PRÁVO rozprášit blokádu aktivistů!

soud se zastal odpůrců kácení na Šumavě
Zdroj: Mediafax
Soud rozhodl, že policisté, kteří rozehnali odpůrce kácení na Šumavě, jednali protizákonně.

Přírodovědec a politik Mojmír Vlašín uspěl u plzeňského krajského soudu s žalobou proti nezákonnému rozpuštění shromáždění účastníků červencové blokády kácení stromů na Šumavě. Soud konstatoval ve svém rozhodnutí, že policie zasáhla protiprávně, řekla pro Mediafax právnička Zuzana Candigliota

"Účastník blokády Mojmír Vlašín podal prostřednictvím Ligy lidských práv ve spolupráci s Ekologickým právním servisem správní žalobu proti nezákonnému rozpuštění shromáždění. Soud v rozhodnutí konstatoval, že policie zasáhla protizákonně, policisté pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení, proti kterému blokáda směřovala, nesprávně také vyhodnotili otázku, proti komu zasahovat," uvedla právnička Zuzana Candigliota.


Žalobce se podle jejích slov snažil kácení v Národním parku Šumava bez potřebných povolení zabránit nejprve formou podnětů kompetentním orgánům i oznámením na policii. Když i přes další výzvy veřejnosti byly úřady nečinné, zvolil ekolog a další aktivisté blokádu jako poslední možnost záchrany přírodní hodnoty. "Policie se však ihned postavila na stranu těžařů a na žádost správy národního parku začala vůči demonstrantům zasahovat, aniž by jakkoliv zkoumala, zda je těžba v chráněné lokalitě oprávněná. Jedinou ochranou účastníků shromáždění bylo následné soudní přezkoumání," řekla advokátka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na aktivisty na Šumavě VLÍTLO 100 POLICISTŮ! ZADRŽELI 38 LIDÍ


Podle vyjádření soudu byla blokáda veřejným shromážděním, které lze rozpustit pouze ze závažných důvodů. Přítomnost policie na místě těžby za účelem ochrany života a zdraví ve vyhrocené situaci byla oprávněná, policie ovšem pochybila při posuzování, proti komu má být zakročeno. Nedostatečně zjistila skutkový stav, nezabývala se dostatečně důvody oprávněnosti kácení v dané lokalitě. Rozsudek s podrobným odůvodněním bude k dispozici do měsíce.


„Postup policie byl velmi jednostranný, vzhledem k tomu, že za každý protiprávní zásah policie nese stát odpovědnost, Liga lidských práv doporučuje účastníkům shromáždění domáhat se po státu omluvy a finančního zadostiučinění. Vyplácení odškodného za nezákonné zásahy do práv občanů, by mělo stát motivovat k tomu, aby se podobného jednání příště vyvaroval,“ vysvětluje Candigliota.

 

NAPSALI JSME:

Národní Park Šumava pošle mezi aktivisty TĚŽKOU TECHNIKU!


Toto řízení není jedinou soudní dohrou zásahu policie při blokádě na Šumavě. Další neskončená řízení vede Ekologický právní servis. Také probíhá trestní řízení vůči jedné z demonstrantek za údajné napadení policistky.


"Trváme na tom, že náš zásah na Šumavě byl v souladu se zákonem, své další kroky zvážíme po obdržení písemného rozhodnutí soudu. V současné době veškerá vyjádření zúčastněných subjektů o výsledku soudního jednání jsou v rovině spekulací, protože stále nebylo pravomocně rozhodnuto," uvedla k případu krajská mluvčí policie Martina Kohoutová.

 

Mediafax/tn.cz