Soudci se obrátí na Ústavní soud, pokud se jim sníží platy

Ústavní soud
Zdroj: oficiální zdroj
Ústavní soud se již dříve ve sporech o mzdy postavil na stranu soudců. Šlo o 13. a 14. platy a stát jim je musel vyplatit - ilustrační foto

Pokud se soudcům sníží platy, obrátí se na Ústavní soud, řekl prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník. Varoval také, že by se ještě více zpomalila soudní řízení.

"Pokud by mělo jít o samostatné opatření a týkat jen soudců, museli bychom se bránit a jedinou možností je, obrátit se na Ústavní soud. Stávky máme ze zákona zapovězené," řekl Lichovník.

 

Pokud by budoucí vládní koalice prosadila snížení mezd soudcům, Lichovník tvrdí, že by se Česko vrátilo do 90. let. "Opět by se zpomalil průběh soudních řízení a zvýšil by se počet nedodělků," řekl. Připomněl také, že soudci nesmějí podnikat, takže plat je jejich jediným zdrojem příjmů.

 

Ústavní soud se již dříve ve sporech o mzdy postavil na stranu soudců. Šlo o 13. a 14. platy a stát jim je musel vyplatit. Ústavní soud rozhodl, že do finančního zabezpečení soudců se může zasahovat jen ve výjimečných případech, například v tíživé ekonomické situaci státu.

tn.cz / Mediafax