Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Soudkyně byla v práci namol, přesto zůstává ve službě

Pražská státní zástupkyně Michaela Mixová, která podle kolegů přišla do práce silně opilá, může nadále vykonávat svou profesi. Nejvyšší soud dnes zamítl návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na odvolání Mixové z funkce. V platnosti zůstalo rozhodnutí kárného senátu Vrchního soudu v Praze, podle kterého bude Mixová pobírat půl roku o čtvrtinu nižší plat. Žalobkyně pila kvůli starostem v manželství a trpěla depresemi.

"Jedná se skutečně o hraniční případ, nicméně jsme přesvědčeni, že rozhodnutí Vrchního soudu je správné z důvodů lidských. Její jednání bylo determinováno událostmi v soukromém životě," uvedl předseda senátu Stanislav Rizman. Půlroční snížení platu je podle něj dostatečně přísné.

Měla prý jeden fernet a 3,25 promile akoholu v krvi

Loni v listopadu Mixová přišla do práce opilá. "Byla apatická, seděla bezvládně na židli. Přiznala jen jednu odlivku fernetu a opakovala, že je jí všechno jedno," citoval ze spisu soudce Nejvyššího soudu František Hrabec. Přístroj na testování alkoholu pak v jejím dechu naměřil 3,25 promile alkoholu. O den později nepřišla Mixová na plánované školení ani do kanceláře a údajně opět pila.

Vrchní soud v Praze uložil státní zástupkyni shovívavý trest, neboť ji opilou viděli jen kolegové, a tak nemohla snížit vážnost úřadu navenek. Ministr však požadoval nejpřísnější verdikt. "Bylo to závažné morální selhání. Soud nepřihlédl k množství alkoholu, v žádném případě nešlo o mírnou opilost," uvedla právnička ministerstva Jitka Smejtková.

Za pití soud trestal Mixovou už před šesti lety

Zástupce Mixové Radim Břenek dnes u soudu uvedl, že státní zástupkyně se rozvádí a měla dlouhodobé problémy s manželem. "Urážel a napadal ji, což se projevilo zkratkovitým jednáním," uvedl Břenek. Podle lékařských zpráv nyní žalobkyně abstinuje, léčí se u psychiatra a bere antidepresiva. Ministerstvo se však obává, že problémy se mohou opakovat.

Problémových soudců jsou desítky

Kárné senáty českých soudů loni řešily 40 žalob na soudce, a to především kvůli průtahům. Řízení se státními zástupci bylo deset, polovina z nich kvůli alkoholu. Snížením platu o 15 procent na pět měsíců potrestal v prosinci Vrchní soud v Olomouci státní zástupkyni Radku Blahákovou z Uherského Hradiště, její opilost prý ohrožovala stavovskou důstojnost.

V říjnu přišla kvůli pití o talár soudkyně Miroslava Trčková z Obvodního soudu pro Prahu 10. V srpnu musela opustit funkci pražská státní zástupkyně Iveta Týcová. Podle Nejvyššího soudu nebyla naděje, že s pitím přestane.

ČTK