Střet zájmů

Soudkyně "přihrála" sama sobě dům dlužníků. Teď musela rezignovat

Soudkyně raději rezignovala než aby se vzdala domu, do kterého se, jak sama říká, zamilovala. Jenže to není vše. Stejná soudkyně v jednom z procesů právě o tomto domě rozhodovala a "přihrála" ho zkrátka sama sobě.

Královehradecká soudkyně Jaroslava Zusková, která řídila soudní líčení, kde se jednalo i o rodinný dům, rezignovala. Soudkyni totiž hrozilo kárné řízení za to, že koupila dům, o kterém v předchozích měsících rozhodovala. Podle jejího nadřízeného šlo o střet zájmů.
 

Kárné řízení bylo zastaveno právě kvůli rezignaci. Náplní práce soudkyně by měla být nestrannost. Starý rodinný dům však způsobil, že soudkyně svou nestrannost prostě zapomněla. "Ten dům, jestli to tak můžu říct, mě očaroval, okouzlil, protože vevnitř je 150 let starý, má klenuté stropy, takové se nikde nedělají,“ říká Jaroslava Zusková.
 

Dům patřil manželům, kteří ale nebyli schopni splácet své půjčky. Jejich bankrot soudkyně řešila. O dům měli zájem dva další kupci, jeden nabízel 635 tisíc korun, druhý nabízel více, částka vylezla až na 755 tisíc korun. Soudkyně ale prodej zrušila a nařídila dražbu. Za vyvolávací cenu 600 tisíc korun dům zakoupila sama.
 

[IMAGEBOX_968941]Soudkyně poslala do dražby zabavený dům, který se jí líbil. Pak si ho koupila

[IMAGEBOX_968941]

 

"Doktorka Zusková se měla vyloučit pro podjatost, respektive oznámit zájem o koupi nemovitosti předsedovi soudu,“ uvedla mluvčí Krajského soudu Hradec Králové Jana Kliková. To žena neudělala a došlo tak ke střetu zájmů.
 

Předseda soudu na ni podal kárnou žalobu a jako trest navrhl snížení platu a to až o 30 % po dobu jednoho roku. Soudkyně ale raději na svou funkci rezignovala. "Dne 4. července 2012 bylo Kanceláří prezidenta republiky doručeno vzdání se funkce soudce. Soud řízení zastavil,“ dodává k případu mluvčí Nejvyššího správního soudu Brno Sylva Dostálová.

 

Tento čin dokonce prošetřovala policie, ale nakonec se ukázalo, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Soudkyně v domě dál bydlí a dokonce ho teď rekonstruuje.
 

s přispěním Petra Brzka tn.cz / juz