Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

skandál v pravoslavné církvi

Mnich a milenky? Církevní skandál zřejmě srazí vaz metropolitovi Kryštofovi

Zdroj: TV Nova

Nejvyšší zástupce Pravoslavné církve, metropolita Kryštof musí do půlky května vyvrátit podezření z porušení mnišského slibu. Toho se měl dopustit poměry s několika ženami, s ni miž má údajně i několik dětí. Zatím jeho úřad přebral olomoucko-brněnský arcibiskup Simeon.

Potvrdil to ředitel Úřadu eparchiální rady Pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský. Metropolita Kryštof tak například nyní nesmí podepisovat smlouvy.
 

O porušení mnišského slibu informovala už včera TV Nova. Případem se právě dnes zabýval posvátný synod Pravoslavné církve na svém mimořádném zasedání, protože se podle církevních pravidel jedná o závažnou záležitost.
 

Výsledek jednání? "Synod žádá metropolitu Kryštofa o vyvrácení předložených obvinění do příštího zasedání," uvedl Šuvarský. Požádal také o právní kroky, které povedou k
Očištění metropolity. Příští zasedání synodu se podle Šuvarského koná v půlce května.
 

 

V obžalobě se píše, že metropolita Kryštof vedl milenecký vztah se ženou jednoho z farářů celých sedm let. A není to prý jediná žena, se kterou zhřešil. S dalšími má údajně i děti, celkem jich prý může být až deset.
 

TV Nova se dnes podařilo získat stanovisko samotného arcibiskupa Kryštofa: "Mám dvě děti, jedna se jmenuje Kateřina a druhá Zuzana. To je pravda. Ale ty jsem měl ještě předtím, než jsem přijal mništví." Na dotaz po dalších dětem arcbiskup reagoval takto: "O žádných takových nevím. Viděl jsem ty fotografie a ty jsou z veřejných setkání a na nich nenasvědčuje nic, že bych s těmi ženami měl nějaký poměr."
 

Tajemník pražské diecéze Ladislav Milko ovšem mluví jinak. "Existují indicie, existuje obvinění i s fotografiemi a adresami těch žen. Mluví se až o deseti dětech a rozhodně ne o dvou, ale minimálně o třech," tvrdí Milko.
 

Právě fotografie pod tímto odstavcem by ale měla být usvědčujícím důkazem. Jde takřka o rodinnou fotografii, na které je údajně arcibiskupova milenka a jeho syn Sebastian.
 


 

Metropolita Kryštof se ale domnívá, že obvinění souvisí s tím, že Pravoslavná církev má v rámci církevních restitucí dostat jednu miliardu korun. "Někteří by rádi, aby peníze šly výhradně na humanitární projekty pro seniory, pro nemocné, pro naše děti. A jiní říkají, že je potřeba je dát nějak do těch fondů a získat z nich další prostředky pro duchovenstvo," řekl dnes arcibiskup Kryštof TV Nova.
 

Není to první stín závažného podezření, které na metropolitu padlo. Arcibiskup Kryštof, vlastním jménem Radim Pulec, byl například evidovaný StB jako její spolupracovník pod krycím jménem Dalimil. On sám to popírá a soud v roce 1997 rozhodl, že byl evidován neoprávněně.
 

Arcibiskup bývá spojován i s poměrně kontroverzními lidmi. Mezi nimi je například ekonomická tajemnice Taťána Střelcová, která spravuje kromě financí metropolity i peníze celé pravoslavné církve. Také ho často doprovází na různá setkání věřících - a to je velmi neobvyklé. Biskupa by totiž neměla žena doprovázet.
 

 

Ta, ale není jediná, kdo je po boku arcibiskupa Kryštofa dost často viděn. Doprovází ho i její manžel - Igor Střelec - známý exministra dopravy Aleše Řebíčka. Igor Střelec se stal kmotrem jeho vstupu do pravoslavné církve a později i kmotrem Řebíčkova syna.
 

Dalším jménem je kontroverzní lékař Jaroslav Barták alias doktor Čuně. Právě tomuto nechvalně známému násilníkovi křtil arcibiskup dítě. A to není jediné propojení. Barták je společníkem firmy Ikonostas, ve které je Kryštof jednatelem. Mezi čtveřici blízkých patří i Alexandr Novák, bývalý senátor odsouzený za korupci. Už si odpykává svůj čtyřletý trest.
 

K pravoslaví se ve světě hlásí nejvíce křesťanů po církvi římskokatolické, hlavně z Řecka a Ruska. V České republice se jejich počet odhaduje na sto tisíc. Přibývá jich hlavně v souvislosti s příchodem lidí z Ukrajiny a dalších zemí, v nichž má pravoslaví tradici. Také Pravoslavná církev je zahrnuta do majetkového narovnání státu s církvemi. Dostane finanční kompenzaci ve výši celkem 1,14 miliardy korun.

tn.cz / ČTK / gar