ZMATKY NA ŠUMAVĚ: Blokáda, zásah policie a jednání s TOP 09

Protesty Šumava
Zdroj: Jindřich Kodíček

TOP 09 se dohodla s aktivisty na ukončení protestů na Šumavě, blokáda ale zatím pokračuje. Proti aktivistům se ale postavili naštvaní místní lidé s transparenty.

Strana TOP 09 se v úterý ráno dohodla s aktivisty, kteří brání těžbě kůrovcem zasaženého dřeva na Šumavě, že protesty ukončí a zasednou ke kulatému stolu. Jak Mediafaxu řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, podmínkou je příslib ministerstva životního prostředí, že se takové jednání uskuteční.


Podívejte se na reportáž TV Nova


Aktivistům se ráno do cesty postavili místní lidé s transparenty. Účastníci blokády je po drobné slovní přestřelce obešli a pokračovali v pochodu do místa kácení, řekl agentuře Mediafax mluvčí blokády Vratislav Vozník.

 

Aktivisté vyrazili ráno, tak jako každý den, do lokality Na Ztraceném. "Cestu nám u Filipovy Huti zatarasila asi dvacítka místních obyvatel s transparenty a pokřikovali na nás. Jsme otevření diskusi, ale ne touto formou, obešli jsme je bez nějakých incidentů a pokračovali v cestě," řekl Vozník.

 

Aktivisté se v úterý rozdělili na malé dvoučlenné hlídky. "Začali jsme s akcí Molekula. Miniaturní dvoučlenné hlídky se rozpráší po lese a budou mít, pokud jde o pohyb v lokalitě, absolutní autonomii. Budou se tedy přesunovat podle vlastního uvážení tam, kde je bude třeba," dodal Vozník.

 

PSALI JSME TAKÉ:

 

NA ŠUMAVĚ UŽ JDE O ŽIVOT: Odpůrcům kácení rozbíjejí auta. POŠKODILI JIM I BRZDY!

 

Na místě od rána opět zasahuje policie. "Na místě je znovu zhruba 50 policistů, několik aktivistů musela eskortovat na služebnu pro opakované porušování zákazu vstupu na místo kácení," řekla agentuře Mediafax klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

 

Na postup policie si aktivisté chtějí stěžovat. "Jedna z aktivistek se sama odpoutala od stromu a utekla, policisté ji psychicky deptali poznámkami o uřezaných rukách a jinými nepochopitelnými výhrůžkami. Připravujeme stížnost na postup policie jak nadřízeným zasahujících policistů, tak ministrovi vnitra," popisuje Vozník.

 

Park pokračuje v kácení v lokalitě nejvyšší možnou intenzitou. "Na místě je asi devadesát dřevorubců, kteří naplno pracují. Pokud se někde aktivisté upoutají, rychle se přesunou a pracují dále," sdělil agentuře Mediafax mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 

Blokádu odsuzuje všech 22 obcí uvnitř NP Šumava, ve svém pondělním prohlášení ji ostře odsoudil také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Zásah proti kůrovci podporuje ministerstvo životního prostředí a ani Česká inspekce životního prostředí neshledala v postupu správy NP Šumava pochybení.

 

K podpoře NP Šumava se v úterý připojil také Infrastrukturní spolek Bavorska, Horního Rakouska a Jihočeského kraje. "Děkujeme pražské vládě a Správě Národního parku Šumava za to, že jste nenechali Šumavu těmto samozvaným ochráncům kůrovce a ekologům dobrého pocitu. Vzdávat se v dobách ochrany klimatu tisíců dárců kyslíku je nezodpovědné. Jediný strom, je jedno, zda jehličnatý, nebo listnatý, má povrch listů o ploše přibližně 1200 metrů čtverečních. Na jediném hektaru plochy lesa se tedy vzdáváme minimálně 25 hektarů plochy zeleně, pokud necháme les zahubit kůrovcem," uvádí se v prohlášení.

 

"Díky nesmyslnému požadavku nechat v lese ležet také mrtvé dřevo problém dostává apokalyptické rozměry. Rozkladem dřeva vzniká kysličník uhličitý v množství čtyři tuny ročně na hektar. U aktuálně poškozené plochy lesa o rozloze přibližně 20 000 hektarů v Bavorsku a České republice je to 80 000 tun vyprodukovaného kysličníku uhličitého ročně," uvádí Walter Höllhuber, předseda spolku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Národní Park Šumava pošle mezi aktivisty TĚŽKOU TECHNIKU!

 

 

"Aktivisté rakouské partnerské organizace Hnutí Duha, Global 2000, (obě organizace jsou členy Friends of the Earth) se již před 25 lety přivazovali řetězy ke stromům, aby zcela nepochopitelně zabránili výstavbě středně velké vodní elektrárny na řece Traun u města Lambach," doplňuje Walter Höllhuber.

 

Spolek děkuje vládě za dosavadní podporu správy šumavského národního parku a apeluje na to, aby tato podpora pokračovala ve smyslu zachování živého lesa. "Bylo by zapotřebí se vážně zamyslet nad požadavky na náhradu škod od těchto aktivistů. Tyto organizace mají totiž v Bruselu dostatečné množství prostředků a lobbovací síly," uzavírá Walter Höllhuber.

 

V úterý dopoledne oznámila strana TOP 09, že se dohodla s aktivisty na ukončení protestů a na tom, že zúčastněné strany zasednou ke kulatému stolu. Jak Mediafaxu řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, podmínkou je příslib ministerstva životního prostředí, že se takové jednání uskuteční.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax