přehled vše o otravách metanolem

Alkohol - zabíják stále roznáší smrt! Kdy už to skončí?

Alkohol zabiják
Zdroj: TN.cz

Největším strašákem posledních dní je nebezpečný alkohol, který v Česku v posledních dnech zabil téměř dvě desítky lidí, přes dvacet jich pak v kritickém stavu leží v nemocnicích po celé republice.

Nejvíce potvrzených případu úmrtí po požití smrtonosného alkoholu, který obsahoval metanol, je na severní Moravě. Tam se také objevily první případy otrav.
 

1) Kde a kdy to začalo?

Devětapadesátiletá žena s o tři roky starším mužem z popíjeli čepovaný alkohol ve stáncích v havířovské čtvrti Šumbark. Ve čtvrtek dopoledne ovšem šéf ostravského ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček uvedl, že první otrava metanolem nastala mnohem dřív. "Potvrdili jsme úmrtí na metanol u 73leté ženy z 12. května, další revize pitevních závěrů za květen až září jsou už čisté, tedy bez výskytu metylalkoholu," shrunul první výsledky Dvořáček.
 

2) Kolik je obětí?

Obřích rozměrů začala aféra s pančovaným alkoholem nabírat tento týden, do čtvrtka se jistě potvrdilo patnáct případů lidí, kteří se metanolem otrávili. U dalších čtyř mrtvých vše nasvědčuje tomu, že se také otrávili tímto jedem, ale bude to muset teprve prokázat pitva. Obětí otrav metanolem může být daleko víc. "Prověřit chceme i dřívější úmrtí, půjde asi o stovku až sto padesát pitev, u kterých se neprovedlo toxikologické vyšetření,“ uvedl.
 


Ve čtvrtek se v Česku objevily další nové případy otravy metanolem. "I oni byli s největší pravděpodobností intoxikovány metanolem. Tři nové případy se objevily ve Zlíně, jeden v Příbrami a jeden v Písku,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. U pacienta v Písku se však otrava metanolem nepotvrdila.
 

V těchto lahvích, které policie zadržela, se objevil nebezpečný metanol:
 

Nebezpečný alkohol

1
/
2
Zdroj: TV Nova
Zabavené etikety

 

3) Co vypátrala policie?

Policie v souvislosti s pančovaným alkoholem zadržela už několik lidí. Prvního podezřelého zatkli policisté v neděli v Havířově. Jednalo se o šestatřicetiletého majitele stánku v havířovském Šumbarku, ve kterém se nebezpečný alkohol prodával.
 

Dalšího muže zatkla policie ve Zlíně ve středu, o den později ho pak obvinila z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech označení zboží.
 


Ve středu odpoledne pak dopadli další dva muže v souvislosti s metanolem. "Kriminalisté zadrželi dva muže ve věku 46 a 47 let. Při domovních prohlídkách se u nich našlo 400 litrů alkoholu v různých nádobách bez kolků. Zajištěný alkohol byl označen různými etiketami,“ upřesnila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
 

Ve čtvrtek odpoledne pak policisté s celníky objevili nelegální výrobnu alkoholu. V jedné z garáží na zlínském sídlišti Jižní Svahy našli stovky lahví obsahující nebezpečný metanol a tisíce zfalšovaných etiket různých likérek. Tato prohlídka souvisela se středečním zadržením jednoho z distributorů.
 

4) Jak probíhají kontroly? 

Po vypuknutí aféry se na plno rozjely ve velkém kontroly alkoholu. Vzorky zkoumají hygienici, hasiči i další odborná pracoviště, která k tomu mají vybavení. Hygienici během úterý zkontrolovali 410 míst, kde se nalévá alkohol. "Pochybení našli v 75 případech, šlo zejména o nedoložení původu alkoholu,“ napsalo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.
 

 

Prodejcům, kteří poruší vládní zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun a zavření prodejny.


Do akce, která má odhalit původ jedovatého metylalkoholu na českých pultech se zapojují všechny složky integrovaného záchranného sboru. V permanenci jsou i hasičské laboratoře, které do čtvrtečního rána zkontrolovali 57 vzorků. Jejich výsledky jsou šokující, více než polovina z nich byla kontaminovaná metanolem!
 

5) Kde se metanol v alkoholu vzal?

Podle odborníků někdo metanol do alkoholu zamíchal záměrně. "Z mého pohledu muselo v tomto případě dojít k naprostému selhání! Šlo zřejmě o fatální záměnu metanolu a etanolu,“ uvedl už v pondělí v rozhovoru pro TN.cz rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch. Jeho slova potvrdil i mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. "Někdo zaměnil metylalkohol za etylalkohol,“ uvedl.
 

6) Jak poznat příznaky otravy?

Mezi první příznaky otravy metylalkoholem podle Šebákové patří nevolnost a zvracení, bolesti břicha, závratě, později dechové potíže s dušností, namodralé zbarvení kůže a křeče.
 


"Po této fázi opilosti nastupuje doba bez příznaků, trvající asi 12 až 18 hodin, kdy je postižený zcela bez potíží, vzácně trpí bolestmi hlavy, končetin a zad. Ve druhé fázi otravy se zcela náhle, většinou druhý den po probuzení, objeví poškození zraku - pocit mlhy, sněhová vánice, až slepota. Je oboustranná a nenapravitelná. Podstatou je postižení zrakového nervu. Poškozená mohou být játra, ledviny a slinivka. Smrt může nastat až po několika dnech a úmrtnost je vysoká," uvedla hygienistka Helena Šebáková.
 

7) Jaký je rozdíl mezi metanolem a etanolem?

Nebezpečný alkohol s metanolem od bezpečného s etanolem nepoznáte. "Jako laik rozdíl mezi etanolem a metanolem příliš nepoznáte, pozná se až při analytice,“ řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.
 


Nepoznáte to ani podle barvy plamene, protože v alkoholu se neobjevuje sto procentně čistý metanol. "Když budete mít sklenici čistého metanolu a zapálíte plamen bude oranžový. Čistý líh (etanol) hoří modrým plamenem. Jenže takový případ těžko nastane - většinou se jedná o vodku, kde je přítomen jak etanol tak toxický metanol, tedy ta oranžová nebude vůbec výrazná,“ vysvětlil toxikolog Jaroslav Klán.
 

8) Existují nějaké účinné protilátky?

Do Česka kvůli metanolové kauze míří pomoc i ze zahraničí. Během čtvrtka do Česka dorazil norský toxikolog Erik Hovd. S sebou by měl dovézt i přípravek fomezipol, který by měl pomoct s léčbou otravy metanolem. "Problémem u tohoto přípravku je vysoká cena, jedna dávka stojí 200 tisíc korun. Česko ale dostane 150 dávek jako dar,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.
 


9) Jaká je situace za hranicemi ČR?

Pančovaný alkohol s obsahem metanolu ohrožuje i sousední státy – Polsko a Slovensko. V Polsku v neděli zemřela žena (†55), policisté se domnívají, že se jí stalo osudným popíjení zabijáckého alkoholu. Jeden muž v Polsku na otravu metanolem zemřel už na konci srpna. V Polsku problémy s pančovaným alkoholem řeší už od dubna. V pohotovosti kvůli nebezpečným otravám metanolem v Česku zůstávají i v sousedním Slovensku.

 

Situace je už tak vážná, že polští celníci v Katovicích na své webové stránce varují před levným načerno páleným alkoholem z Česka.
 

10) Prohibice v Česku

Vláda ve středu odpoledne rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu na stáních. Ministr zdravotnictví Leoš Heger na čtvrteční tiskové konferenci naznačil, že pokud se metanolová kauza neustálí, prohibice by se mohla i rozšířit. alkohol by se přestal prodávat i v kamenných obchodech, zatím se o něm ale neuvažuje. "Plošný zákaz, který by postihl všechny prodejce, na místě zatím není, ale pokud začne během dvou tří dnů případů otrav metylalkoholem přibývat, nezbude nic jiného než striktní prohibici vyhlásit,“ řekl ministr na tiskové konferenci v Ostravě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o pančovaném alkoholu:

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr