Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kolik stály STÁTNÍ MATURITY? Úspěch, nebo fiasko? Ptali jste se ON-LINE stínového ministra školství Marcela Chládka

On-line - Marcel Chládek - senátor a stínový ministr školství
Zdroj: TN.cz

Středočeský kraj se obrátí na soud v případě, že ministerstvo školství nevyslyší požadavek krajů na proplacení částky ve výši 35 milionů korun, o kterou se zvýšily skutečné náklady na zajištění státních maturit. Na postup a podrobnosti o státních maturitách se ptejte ON-LINE stínového ministra školství Marcela Chládka od 20 do 21 hodin.

"Středočeský kraj již v minulosti vyčíslil přesné náklady a na tuto částku poslal na adresu ministerstva fakturu k proplacení. Jednalo se o téměř 2,7 milionu korun. Termín splatnosti faktury přitom už vypršel. Kraj je tedy rozhodnut uvedenou částku vymáhat soudní cestou," nechal se slyšet Chládek.
 

Chládek tak reagoval na páteční rozhodnutí Asociace krajů České republiky (AKČR) nenechat se ministerstvem školství odbýt a trvat na proplacení skutečných nákladů maturit. "Vítám rozhodnutí Asociace krajů ČR, kterým vymáhá oprávněný požadavek na proplacení nákladů, které byly prokazatelně spojené se státní maturitou. A to i přesto, že ministr školství tvrdil, že školám ani zřizovatelům žádné vícenáklady nevzniknou a že vše zaplatí ministerstvo, což se nakonec nestalo," uvedl dále náměstek středočeského hejtmana.

Rozhovor


Podle propočtů vedení jednotlivých krajů se skutečné náklady, které si státní maturity vyžádaly, vyšplhaly k částce 44,5 milionu korun. "Ministerstvo školství ale poskytlo dotaci pouze 9,7 milionu korun," napsal šéf AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v dopise, který v pátek zaslal ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV).

Ze svého tak musely kraje podle svých představitelů zaplatit zvýšené výdaje na odměny pro předsedy maturitních komisí a hodnotitele písemných prací, cestovné, školení či spotřební materiál.

 

 

 

tn.cz / Mediafax