Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.2. 2010 19:08

Státní vyznamenání pro Sáblíkovou, navrhují poslanci

Kromě rychlobruslařské haly, po které volá stále více lidí, by prý Martina Sáblíková mohla dostat i státní vyznamenání.

Ovace po fenomenálním úspěchu Martiny Sáblíkové neberou konce. Rychlobruslařce, která si z Vancouveru přiveze dvě zlaté a jednu bronzovou medaili, už blahopřál i prezident Václav Klaus.

 

"Prezident s Martinou Sáblíkovou včera večer hovořil telefonicky. Poblahopřál k fenomenálnímu výsledku a zisku medailí, a zároveň ji pozval na Pražský hrad," řekl v pátek Klausův mluvčí Radim Ochvat. Zatím prý není jisté, kdy medailistka na audienci vyrazí.

 

Martina Sáblíková získala zlato na trati 3000 metrů a 5000 metrů. V disciplíně, která není její specialitou – 1500 metrů – byla třetí. Dojmy z jejího posledního vítězného závodu si poslechněte na videu.

 

Veřejnost také volá po tom, aby sportovkyně i její disciplína dostaly i "praktičtější" uznání: halu pro rychlobruslení. Ta v Česku chybí, starosta středočeského Velkého Oseku Jiří Otta ale už několik let halu plánuje a shání na ni peníze. Má stát asi 1,5 miliardy. "Máme připravený projekt, jednáme s investorem i se státem. Je to na nejlepší cestě," slibuje Otta.

 

Poslanci také uvažují o tom, že by Martina Sáblíková mohla dostat státní vyznamenání. Chtějí proto její jméno navrhnout prezidentovi.

 

Podvýbor, který má nominace na starosti, se sešel právě tento týden. "Jméno Sáblíkové tam padlo," potvrdila jeho členka Ivana Levá z KSČM. "Za tím úspěchem je tolik vůle, odříkání a píle, že si nedovedu představit, že by jí pan prezident státní vyznamenání za zásluhy neudělil," nešetří optimismem další člen podvýboru, Petr Bratský z ODS.

kap s přispěním Adama Halmošiho TN.cz
Reklama