Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

obavy trvají

Stavbaři šidili v Motole maltu. Podle statika ale zhroucení nehrozí

Nemocnice Motol
Zdroj: Mediafax
Nemocnice Motol

Křídlo B dětského pavilonu v pražské motolské nemocnici se již dále nehýbe, pacientům v ostatních částech budovy nebezpečí nehrozí a není nutná evakuace, tvrdí statik, který na místě zkontroloval situaci.

Vedení motolské nemocnice může být na chvíli v klidu. Statik zkontroloval budovu, na které se objevily obří trhliny, a prohlásil, že nehrozí větší nebezpečí. "Definitivní posudek bude až v pondělí, protože statik ještě musí provést řadu výpočtů pro možnost další stavby. Některé věci se totiž pouhým pohledem na budovu určit nedají. Platí ale, že budova je stabilní," informovala mluvčí Pavlína Danková.
 

Na to, že se jedna z budov dětského pavilonu hýbe, upozornila ve středu TV Nova. Budova se pohnula o osm centimetrů.
 

Odborníci příliš nechtěli spekulovat o důvodech posunu budovy bez detailního průzkumu, ve hře je ale několik možností. Sám ředitel Miloslav Ludvík podotkl, že stavba nyní rekonstruované budovy pochází ze 60. let, kdy se velmi šidilo, což platí i v tomto případě. "V betonu je převaha písku a nikoli cementu," podotkl ředitel. Dětský pavilon také podle něj stavěli v té době vězni.
 

Geologové zase upozorňují na fakt, že areálem nemocnice prochází původní koryto třetihorní řeky, která zde samozřejmě již neteče, ale podzemní prameny její trasu stále kopírují a voda se sem tedy stahuje. Tomu by nasvědčoval i fakt, že při počátcích rekonstrukce v roce 2003 zde průzkum objevil podzemní prostoru vyplněnou vodou.

 


Společnost Metrostav, která celé dětské křídlo nemocnice rekonstruuje, přidala ještě jedno vysvětlení. Při rekonstrukčních pracích se totiž tato budova stejně jako již opravené části výrazně odlehčila a za posunem by mohlo stát právě toto odstrojení konstrukce.
 

"Jde o to, že při opravách všech křídel jsme se museli dostat až na svislé nosníky celé stavby. Při tom se bouraly vnitřní příčky i další překážky a z budovy tak zmizela velká váha. V momentě, kdy se tyto věci opět dostaví, budova dosedne na své původní místo," vysvětlil mluvčí Metrostavu František Polák.
 

Doplnil, že podobný pohyb Metrostav zaznamenal u všech opravovaných křídel budovy a v projektech se s ním počítalo, avšak pouze u toho posledního dosáhl mezních hodnot. "Chápu proto stávající zastavení rekonstrukce jako bezpečnostní opatření a věřím, že se stavba za pár dní opět rozjede, protože se ukáže, že je po statické stránce zcela stabilní," sdělil Polák.
 

Metrostav také jednoznačně vyloučil, že by za pohyb budovy mohla nedaleká stavba stanice metra. "To můžeme vyloučit zcela jednoznačně, protože stanice se buduje z povrchu a navíc je položená výrazně výše než budova, která se pohnula," zdůraznil Polák.
 

vrl tn.cz / Mediafax