Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Stavby roku: Malostranská beseda, elektrárna, kanceláře i sportovní areál

Malostranská beseda
Zdroj: Oficiální zdroj
Ocenění si vysloužila i rekonstrukce Malostranské besedy v Praze.

Ocenění Stavba roku 2010 získalo pět staveb, mezi nimi administrativní centrum i elektrárna.

Ocenění Stavba roku 2010 získalo pět staveb, mezi jinými například Administrativní centrum Vinice, Malá vodní elektrárna Železný Brod či rekonstrukce Malostranské besedy. Pořadatelé vítěze slavnostně vyhlásili ve čtvrtek v podvečer v pražské Betlémské kapli.

 
Malou vodní elektrárnu Železný Brod od společnosti A R K architekta Borise Šonského ocenila odborná porota "za vytvoření architektonicky velmi zdařilé, krajinně působivé stavby na obnoveném náhonu, se zřetelem k úrovni designu průmyslového interiéru".
 
Administrativní centrum Vinice projektového ateliéru Coufal architekta Iljy Coufala zase hodnotící odborníky zaujalo "uváženou proměnou bývalého továrního areálu v moderní administrativní komplex se zřetelem k nápadité proměně původní vily majitele a ke krajinářským úpravám."
 
Za podle poroty soutěže citlivou rekonstrukci a architektonickou rehabilitaci významného památkového objektu se zřetelem k řešení konstrukce krovu, včetně nových věží, si titul Stavba roku 2010 ze slavnostního večera odnesli také architekti z ateliéru KAVA, Karásek & Novotný.
 
Také návštěvníci letního koupaliště v Hradci Králové si už v následující sezóně mohou užít pocitu, že se koupou ve stavbě roku. ARCH.Z.STUDIO tento titul získalo za "vytvoření mnohostranného areálu pro aktivní využití letního volného času s promyšleným funkčním členěním se zřetelem k osazení do krajiny".
 
I u páté oceněné stavby porotci vyzdvihli proměnu opuštěného areálu, tentokrát spartakiádního sportoviště v Olomouci "na moderní areál aktivního využití volného času se zřetelem k realizaci noblesního kongresového hotelu designové úrovně". Studio PRAK architektů Alice Michálkové a Pavla Pospíšila vyprojektovalo oceněné Omega centrum sportu a zdraví NH Olomouc Congress, interiéry dělaly společnosti CAM Architekti a Trignis a zahradní úpravy jsou dílem společnosti Zahrada Olomouc.
 
O titul Stavba roku se utkaly nejlepší stavby realizované na území České republiky letos už po osmnácté. Do 18. ročníku soutěže bylo přihlášeno 57 staveb, 27 z nich postoupilo do druhého kola soutěže. Tyto stavby porota osobně navštívila a na místě důkladně prohlédla.
 
Porota složená z předních odborníků z oboru se zaměřuje hlavně na kvalitu dokončených prací, kvalitu architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby. Důležitým kritériem je také spokojenost investora a uživatelů stavby. Prestižní titul Stavba roku je každoročně udělován bez rozlišení pořadí pěti stavbám, na které pak pořadatelé připevní ocenění v podobě plakety. Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsána na podporu kvalitní komplexní realizace stavebního díla, od hrubé stavby až po řemeslný detail.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax