Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2008 18:19

Stávka učitelů: rachot a stížnosti

Zdroj: Jindřich Kodíček

Před Úřadem vlády stávkovalo více jak 4500 odborářů, kteří se později přesunuli k ministerstvu školství.

Učitelé odpoledne v Praze bubnovali. Prahou se tak ozýval pořádný rachot. Pedagogové se vydali k Úřadu vlády. Chtějí zlepšit platové podmínky.


"Školství, to je priorita, bez peněz je stále bita," stěžovali si odboráři textem na jednom z transparentů.


Hlavní řečník demonstrace, předseda školských odborů František Dobšík prohlásil, že před sídlo vlády přišlo demonstrovat 4500 odborářů.


Podívejte se na originální protest učitelů na Trutnovsku. Zdolali Sněžku. Kromě nich stávkují školy po celé ČR.Mezi stávkující učitele v Praze hned ráno vyrazil ministr školství Ondřej Liška. S pedagogy diskutoval třičtvrtě hodiny na Gymnáziu Jana Nerudy. Obě strany se shodly na tom, že problémy učitelů jsou vážné.Podívejte se na video. Na jihlavském gymnáziu učitelé zvolili kompromis. Stávkovali jednu hodinu. Od 10 do 11 hodin dopoledne. „Nechceme shodit snahu odborů, ale na druhou stranu nám načasování nepřijde šťastné,“ vysvětlil předseda odborové organizace na škole Miroslav Děchtěrenko.Polovina dětí z Trnové na severním Plzeňsku byla dnes doma. Druhá polovina musela do školy. Trnovská málotřídka totiž stávku nevyhlásila, zatímco Masarykova základní škola v sousední Horní Bříze, kam chodí děti z Trnové od šesté třídy, dnes dveře zavřela.


Jen část učitelů stávkovalo ve škole v pražských Hlubočepích.


Netradiční podobu měla stávka na ZŠ Porubská 831 v Ostravě. Děti se neučily, přesto byly ve škole. O program se jim v tělocvičně postarala skupina husitů. Podívejte se na video.


Podle odhadů odborů by se do stávky dnes mělo zapojit 130 tisíc učitelů, školníků a dalších zaměstnanců školských institucí. Zavřeno by mělo být více než 6 tisíc škol. Například na Vysočině zůstalo podle odborů zavřeno asi 30 procent škol. Ve středních Čechách stávkuje 60 procent škol.

"Stávkujeme, protože ve školství je málo peněz. Nejde jen o platy, ale také o nákup pomůcek, peníze na exkurze nebo výlety," uvedla ředitelka ZŠ Buttulovy v Chotěboři Zdeňka Königsmarková. Zatímco loni tato škola hospodařila s rozpočtem 425 tisíc korun, letos má k dispozici jen 290 tisíc.


Jinde stávku podporují, budovu ale neuzavřeli. "U nás dnes nestávkujeme, protože máme naplánováno spoustu akcí, které by nešly přeložit. Například deváťáci jdou na exkurzi do policejní školy. V podvečer zase proběhnou rodičovské schůzky," popsala zástupkyně ředitele brněnské ZŠ a MŠ Křídlovická Jarmila Bavlnková.


Své požadavky přijdou odbory vyjádřit po 15. hodině také před úřad vlády. "Počítáme s účastí 3 tisíc lidí," uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková. Kromě Čech, Moravy a Slezska přijedou do Prahy požadavky odborů podpořit i pedagogové ze Slovenska. Na místě bude připraven zhruba hodinový program.


Dnešní stávka se dotkne také mateřinek, jídelen nebo domů dětí a mládeže. O program nejmenších se musí postarat
rodiče.


Aktuální seznam stávkujících škol najdete ZDE.


Přečtěte si a podívejte se na názory čtenářů.


Akturální postřehy, fotky nebo krátká videa nám můžete poslat na zpravy@tn.cz.

hav s přispěním redakce tn.cz