Odbory znovu hrozí: STÁVKA bude 8. prosince!

Stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě kvůli změnám v platech bude 8. prosince, trvat bude celý den, ozbrojené složky budou protestovat 15. prosince. Odboráři o tom rozhodli na pondělním zasedání krizového štábu, informoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ozbrojené složky státu se nemohou stávky účastnit, proto uspořádají podle Zavadila 15. prosince protest.

  

"Zdravotníci a pracovníci v sociálních službách budou stávkovat za všechny občany této republiky. Upozorňovali jsme na to, že je spousta pracovníků ve zdravotnictví připravena kvůli špatné situaci v oboru odejít," prohlásila místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

Jdeme do stávky! Rozhodly se odbory kvůli nižším platům...

 

Co říká o plánech vlády šéf odborů ČMKOS Jaroslav Zavadil?

 

 

Odboráři nechtějí předjímat, kolik lidí se prosincové stávky zúčastní, vše prý ukáže až 8. prosinec. "Ta forma je ale již dnes jasná, celý den by se mělo stávkovat a hotovo," doplnil Zavadil.

 

Kolegy z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořil i předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula: "My stávku určitě podpoříme, i když se ještě musíme domluvit na tom, v jaké formě. Jsme jednoznačně na straně našich kolegů. V podnicích jsme zvyklí na to, že si seriózní vlastník a manažer nemůže dovolit jednat tak, jak právě jedná vláda."

 

Středula zároveň požaduje zlepšení vzájemného dialogu v tripartitě, aby odboráři nemuseli přistoupit k dalším demonstracím, stávkám, či dokonce generální stávce. Cílem prý vždy musí být nalezení kompromisu a všestranně přijatelného řešení.

  

Odboráři stávkují proti vládnímu návrhu snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat.

 

"Pokud odbory chtějí stávkovat, dá se tomu jen těžko zabránit," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Připomněl, že s odbory vláda vyjednávala trpělivě několik týdnů, ale ony podle něj nepřišly s žádným konstruktivním řešením.

 

ČSSD souhlasí s vyhlášením stávky

 

Vláda neplní své sliby, nevyslyšela hlasy odborářů na zářijové demonstraci, proto jsou stávka a protest, vyhlášené na 8. a 15. prosince, zcela adekvátní, reagoval v pondělí místopředseda ČSSD Milan Urban. Sociální demokraté postup odborů podporují, do ulic s nimi ČSSD ale nepůjde.

 

"Vláda nevyslyšela demonstraci, na které bylo 40 tisíc lidí. Slíbila, že zmírní dopady reforem na zaměstnance státní správy, ale neučinila tak. Proto se mi zdá postup odborů adekvátní k tomu, jak se chová vláda," řekl Urban.

 

Sociální demokraté odbory podporují, do ulic s nimi však nepůjdou. "Pokud se někteří členové stávky zúčastní jako jednotlivci, je to jen jejich věc. Celá strana se však do demonstrace nepřipojí," vysvětlil.

 

Stávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě kvůli změnám v platech se uskuteční 8. prosince a bude trvat celý den, ozbrojené složky budou protestovat 15. prosince. Odboráři o tom rozhodli na pondělním zasedání krizového štábu, informoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

tn.cz / Mediafax