extrémní náklad

Stíhačka MiG-21 dorazila do Ostravy, mohli jste ji vidět na D1

Stíhačka MiG-21, která se stane atrakcí chystané interaktivní expozice a Světa techniky, odpoledne dorazila do areálu ostravské společnosti Vítkovice Machinery Group.

Letadlo po naložení ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze vyrazilo na cestu v noci na čtvrtek.
 

Nestandardní nadrozměrný náklad s rozpětím křídel 7,15 metru, délkou 15,76 metru a výškou 4,1 metru přepravila na tahači po speciálně vybraných trasách a s policejním doprovodem společnost Vítkovice Doprava. "Museli jsme prověřit průjezdnost pod všemi mosty na trase a situaci navíc ztěžovaly i tradiční letní uzavírky a opravy silnic a dálnic,“ uvedl vedoucí úseku spedice společnosti Vítkovice Doprava Pavel Strouhal.
 

"Cesta proběhla bez komplikací, jediným problémem byli netrpěliví řidiči, kteří na nás troubili a cpali se nám do cesty. Nadávali nám i do vysílačky, jen proto, že museli pár minut počkat,“ konstatoval řidič Petr Janoušek.
 

V prostoru společnosti Vítkovice Machinery Group zůstane stíhačka uskladněna až do doby, než se přesune na konečné stanoviště v areálu národní kulturní památky v ostravských Dolních Vítkovicích. Tam bude vyřazený letoun jedním z lákadel připravovaných interaktivních expozic a Světa techniky. Nová budova Světa techniky vyroste na ploše 10 tisíc metrů čtverečních, architekt Josef Pleskot ji navrhnul tak, že vznikne největší interaktivní industriální obraz na světě - přední část budovy Světa techniky ozdobí místo fasády obrovská zrcadla, která odrazí obraz industriální památky - Vysokých pecí, Plynojemu a VI. energetické ústředny.
 

Stěhování stíhačky MiG-21

1
/
3
Zdroj: Mediafax
Stěhování stíhačky MiG-21 - 4

 

Hodnota projektu přesahuje půl miliardy korun. Pro první návštěvníky se Svět techniky otevře v roce 2014.
 

"Máme takovou myšlenku, že bychom do letadla posadili celé rodiny s dětmi a nechali je na simulátoru proletět se nad Dolní oblastí Vítkovic nebo nad celým průmyslovým areálem,“ řekl výkonný ředitel zájmového sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.
 

[IMAGEBOX_1185485]Z Prahy do Ostravy se stěhuje stíhačka MIG 21, veze se kamionem

[IMAGEBOX_1185485]


Stíhačka MiG-21 se podle dostupných informací používá od začátku 60. let. Je to nejvíce a nejdéle vyráběný nadzvukový letoun, který byl zařazen do výzbroje armád zhruba 50 států. V letech 1961 až 2005 byla tato letadla i ve výzbroji Československé lidové armády a později Armády České republiky. Licenčně se vyráběla v průběhu let 1963 až 1972 ve firmě Aero Vodochody.

 

fim tn.cz / Mediafax