Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Stínový ministr školství: Státní maturity jsou předražené a nekvalitní

Zkouška
Zdroj: Mediafax
Maturita

Státní maturity ve své současné podobě jsou administrativně náročné, nekvalitní a především předražené, uvedl v Senátu na místopředseda výboru pro vzdělávání a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj se navíc při absenci ministra školství tímto tématem vláda nezabývá.

"Dnes jsme mohli slyšet především tři výtky ke státním maturitám, tou první je předraženost. Podal jsem proto před zhruba 14 dny i podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prověřil zakázky spojené se státní maturitou, protože si myslím, že jsou nesmyslně předražené," prohlásil Chládek.

 

O předraženosti státních maturit ve čtvrtek mluvili i zástupci ministerstva školství, dodal. "Myslel jsem si, že ty náklady jsou někde kolem 1,5 miliardy korun. Zástupci ministerstva dnes ale řekli, že náklady spojené se státní maturitou jsou ještě daleko větší," řekl Chládek.

 

Druhým významným problémem státních maturit je podle místopředsedy výboru pro vzdělávání jejich administrativní náročnost a byrokracie s nimi spojená. Zástupci škol si měli během veřejného slyšení stěžovat na nesmyslnou a zbytečnou zátěž a papírování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ČSSD se nelíbí současné státní maturity, prý jsou moc jednoduché

 

"Třetím problémem je samotná kvalita maturity, o té je velká pochybnost. Zástupce jedné z vysokých škol například řekl, že státní maturita nemá vypovídací hodnotu pro vysoké školy, aby na jejím základě přijaly studenty ke studiu," vysvětlil Chládek.

 

Ten vidí jako rozhodující pro neutěšenou situaci ve školství, že již několik týdnů chybí ministr. "Když chybí ministr, je velmi složité řešit situaci ve školství. Dokud vláda nedá ministra jako takového, tak to bude jako dnes – že se o školství vůbec nikdo ve vládě nezajímá," uzavřel senátor.

tn.cz / mediafax / krb