Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

STOP ŠKRTŮM! Postižení zuří a protestují

Proti sociálním reformám, které chystá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), budou v úterý protestovat zdravotně postižení.

Protest startuje o půl dvanácté na pražském náměstí Pod Emauzy, tedy v prostoru mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví.

 

Krátce před úterním polednem se podle policejních odhadů sešlo na protestu kolem tisícovky lidí, mezi prvními protestujícími se objevili poslanci za KSČM. Na protest se sjeli hluchoněmí, nevidomí i vozíčkáři. Křičí, pískají, v rukou třímají transparenty s nápisy: 'Nechceme ministerstvo asociálních věcí', 'Chceme žít, ne přežívat', 'Parkinsonovu nemoc jsem si nezavinila, tak mě za ni netrestejte', 'Nečas, Kalousek a Drábek, zbyde nám jen holý zadek'.

 

Krátce po dvanácté hodině vystoupil na podium ministr Drábek. Svůj projev zahájil slovy, že změny jsou potřebné. Odpovědí mu byl pískot protestujících. Situaci se snažil zklidnit předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a domlouval demonstrantům, aby ministra nechali pronést proslov.

Zdravotně postižení chtějí svým shromážděním dát najevo, že chystané reformy jsou špatné a hlavním motivem jejich přípravy není snaha zlepšit život lidí se zdravotním postižením, ale pouze snaha o úspory.

Na protestním shromáždění se také bude podepisovat petice za stažení chystaných zákonů, případně za jejich radikální změnu, pokud ministr bude v prosazování reforem pokračovat.

Zdravotně postižení již v minulých dnech upozornili na to, že reforma ztěžuje handicapovaným lidem přístup k zaměstnání a škrtá jim celou řadu dávek a výhod, bez nichž se neobejdou.

Ministr Drábek ale tuto argumentaci odmítá s tím, že objem peněz jdoucích na zdravotně postižené zůstane po reformě zcela stejný jako před ní. Celý systém se podle něj pouze zefektivní a zpřehlední.

Vláda se při prosazování svých reforem potýká s odporem veřejnosti často. Naposledy se proti ní vzbouřili všichni státní zaměstnanci, a to v prosinci loňského roku. Nelíbilo se jim tehdy snižování platů o 10 procent.

tn.cz / Mediafax