Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.8. 2009 18:22

Schwarzenberg a tisíce lidí demonstrovaly v Praze proti tunelování vědy

Necelé dva tisíce vědců, jejich sympatizantů i známých osobností se sešly na Palachově náměstí, aby zastavily údajné tunelování české vědy a kultury.

Podle našich informací byly na místě skoro dva tisíce vědců i dalších lidí. "Mají s sebou transparenty s nápisy: Pozor tunel, budoucnost vědy je ve hvězdách, nebo adoptuj si svého vědce," popsal v 17 hodin situaci náš reportér. Akci moderovala herečka Tereza Kostková.

 

Na protestu vystoupili s projevy třeba teolog Tomáš Halík nebo biolog a filozof Stanislav Komárek. Mezi demonstranty zavítal i lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo ředitel Národního divadla Ondřej Černý a mnoho dalších..

 

Čeští vědci v úterý po více než měsíci tak znova protestovali proti krácení finančních prostředků pro Akademii věd ČR, s nimiž při přípravě nového rozpočtu na rok 2010 počítá vláda Jana Fischera.
 

Fórum s názvem Věda žije! proto svolalo na pražské Palachovo náměstí v 16:00 protest, aby zastavilo údajné tunelování české vědy a kultury. A organizátoři vyzvali ve svém prohlášení vládní Radu pro výzkum, vývoj a inovace k okamžitému odstoupení.
 

Protesty byly namířeny proti návrhu Rady pro výzkum, vývoj a inovace, podle nějž by se měla dotace akademii ve třech letech snížit o polovinu. Vědcům se nelíbí, že by se finance měly přesunout ze základního výzkumu směrem k aplikační sféře.


Podívejte se na video

 

Záměr vlády podpořila také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy, proti snižování rozpočtu AV jsou naopak ČSSD, lidovci a komunisté.

 

Proti plánu zkrátit finance pro akademii už v červenci protestovalo asi 200 akademiků, z okna tehdy pověsili pomyslného vědce a odsoudili tak vědu k smrti. Podrobnosti TADY.

Demonstrace vědců na Palackého náměstí
 

mar s přispěním Jaroslava Kasnara TN.cz
Reklama