Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zoo ostrava

Strach o život slůněte! Mládě nechce pít, situace je kritická

Pracovníci ostravské zoologické zahrady dál bojují o záchranu života sloního mláděte, které nechce pít. V úterý narozené slůně už od porodu nepřijímá mateřské mléko. Zatím se ho nedaří nakrmit ani jeho náhražkou. Nemá dostatečný sací reflex. Mládě se proto v zoo pokusí nakrmit s pomocí sondy přímo do žaludku, uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

Ošetřovatelům se nepodařilo mládě nakrmit ani z láhve přes bariéry. V zoo se proto rozhodli k velmi riskantnímu kroku, oddělit slůně na nezbytně dlouhou dobu od matky Vishesh.
 

"Vishesh je chována v takzvaném chráněném kontaktu, a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi, proto tento postup může ohrozit nejen mládě a matku, ale hlavně i životy ošetřovatelů. Mládě se nakonec oddělit podařilo a bylo zjištěno, že v současné době nemá dostatečný sací reflex. A ani v tomto okamžiku se je nepodařilo nakrmit náhražkou mateřského mléka," popsala záchranné kroky ošetřovatelů Kalousková.
 

Podle ní Vishesh během oddělení na své mládě po celou dobu viděla, přesto byla velmi nervózní. "Po navrácení mláděte je bez problémů opět přijala. V průběhu celé noci stále pokračovaly pokusy o krmení z lahve v přítomnosti samice, což znamená značné nebezpečí pro ošetřovatele. Bohužel i tyto pokusy byly neúspěšné," uvedla Kalousková.
 

Připomněla, že české zoo nemají s takto komplikovaným případem zkušenosti, zoo proto ještě v noci kontaktovala odborníky z celého světa. "Podařilo se nám zjistit, že podobnou situaci řešili v několika málo zoo, kde se v některých z nich podařilo u mláděte po několikadenním dokrmování z lahve znovu sací reflex nastartovat, a to se poté naučilo pít mléko od své matky. Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná," řekla Kalousková.
 

Podle ní se však zoo nyní nachází ve zcela odlišné situaci. Po nelehkém rozhodování se nakonec v zoo rozhodli k nakrmení mláděte sondou přímo do žaludku. Ošetřovatelé se tak mládě budou znovu snažit oddělit od samice.
 

"Jde o krajní řešení celé složité situace a přijali jsme toto rozhodnutí s vědomím, že ne vždy je takový zákrok úspěšný," doplnila Kalousková.
 

Letos sedmnáctiletá slonice Vishesh v úterý ráno porodila v ostravské zoologické zahradě své druhé mládě. První mládě přivedla na svět v březnu 2011 - šlo o první slůně narozené v Česku. Sameček ale nakonec v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. Zoo se v úterý rozhodla, že pavilon slonů zůstane na nezbytně dlouhou dobu uzavřený, aby mládě i jeho matka měli dostatečný klid.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejroztomilejší video: Slůně si chce hrát a snaží se vzbudit psa

Hvězda telenovel Natalia Oreiro propaguje mateřské mléko a v kampani kojí svého syna!

ČTK