STRACH z CHŘIPKY: Roušky zmizely z lékáren

Lidé také nevědí, že některé roušky chrání před vdechnutím bacilů, a jiné zase mají spíše bránit roznášení infekce.

Strach z prasečí chřipky dostal v České republice konkrétní podobu: lidé vykoupili ochranné roušky. Na mnoha místech na ně stojí fronty, lidé si diskrétně sdělují, kdy a které lékárny je (možná) dostanou, píší v úterním vydání Lidové noviny.


Každá další zpráva o chřipkové epidemii z roušek činí ještě nedostatkovější zboží. A to přesto, že ministerstvo zdravotnictví hlásí po celém území České republiky teprve přibližně čtyři stovky případů "prasečí" chřipky typu A(H1N1). "Jednorázové roušky máme vyprodané už asi dva týdny. A objednat další není kde, podle distributorů výrobci nestíhají," řekla Dagmar Hesslerová z pražské Lékárny Bubeneč.

 

Není rouška jako rouška


Ve vykupování zásob "nejedou" jen běžní lidé. Mnohé podniky roušky preventivně vykupují ve velkém, stejně se chovají i radnice některých měst. Svaz pacientů už obvinil úřady, že pochybily, když na problém nemyslely předem, uvádí Lidové noviny.


Potenciální pacienti často nevnímají, že i roušek a tzv. hygienických masek jsou různé druhy - některé jsou totiž vyrobeny tak, aby omezily šíření nákazy z dechu toho, kdo ji nese, jiné naopak filtrují vdechovaný vzduch.

 

Zdravotníci navíc varují, že jako obrana před vnějšími útoky virů rouška moc nefunguje. "Sám bych ji na veřejnosti nenosil. Účinnější způsob ochrany je to pro lidi už nakažené, aby virus nešířili. Ti by ale hlavně v první řadě měli zůstat doma," řekl listu ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

 

Zabijácká epidemie na Ukrajině

 

Strach z nemoci je letos větší než v minulých letech, protože se k běžné sezonní chřipce přidala ta prasečí. Ta řádí především na Ukrajině, kde si už vyžádala přes 150 životů. Necelý milion lidí se tam virem nakazil a přes 43 tisíc lidí skončilo v nemocnici. Kvůli viru Slovensko uzavřelo jeden z hraničních přechodů s Ukrajinou.

 

V Česku by nejzávažnější epidemii mělo zabránit očkování proti prasečí chřipce. Vláda si objednala milion vakcín proti této nemoci, které chce rozdělit mezi vážně nemocné a lidi nezbytné pro chod státu. Harmonogram očkování ale nabírá zpoždění, země totiž na očkovací látky stále čeká. Více TADY.

tn.cz / Mediafax