Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Strážníci měří rychlost jen v Praze. Ve zbytku Česka radary z ulic mizí

Policista s radarem
Zdroj: Jindřich Kodíček
Ilustrační foto

Úsek měřený radarem městské policie má být ohraničený značkou. Její přesná podoba ale zatím neexistuje.

Výjimkou je hlavní město Praha. Tady strážníci značku, která vymezuje úsek měřený radarem, mají. Ministerstvo dopravy se jí navíc nejspíš inspirovalo, protože nejpozději do jara by se v takovéto podobě měla objevit ve vyhlášce.


V Česku vládne anarchie


V krajských městech i dalších obcích v republice radary z ulic zmizely a místo nich se na silnice vrátila anarchie a bezohlednost. Ve většině městech jezdí řidiči vysoko nad maximální povolenou rychlost a strážníci teď proti nim nemají jedinou zbraň.


Jsou ale i města, která neměří rychlost v ulicích delší dobu. Patří mezi ně například Liberec, Ústí nad Labem, Klatovy nebo Vsetín. Teď se ale další místa rychle přidávají. Podívejte se na mapu, kde například městská policie rychlost neměří.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Popis značky nestačí


"Obecní policie může měřit rychlost výhradně v úseku, jehož počátek je označen přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisem "Měření rychlosti"." Tak zní část vyhlášky, která popisuje vzhled nové dopravní značky.


Podle městských policistů a právníků ale právě takové označení není jednoznačné. Chybí prý jasné vyobrazení, jak má značka vypadat.


V této chvíli by mohli hříšníci nejen nezaplatit pokutu, ale i vyhrát i soudní spor. Konečná podoba značky by se ve vyhlášce měla objevit do letošního jara. V prvním čtení spolanci schválili novelu zákona o pozemních komunikacích už na konci září 2008. Více TADY.

tn.cz/ina s přispěním Tomáše Hauptvogela TV Nova