Středočeský kraj bude dál proplácet poplatky, v lékárnách zavede slevové kupony

David Rath
Zdroj: Mediafax
David Rath je velkým zastáncem proplácení poplatků - ilustrační foto.

Středočeský kraj bude od srpna zdravotnické poplatky v krajských nemocnicích proplácet zpětně a jen na žádost pacienta. V lékárnách se budou i nadále využívat slevové kupony, informoval v pondělí středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

"Vycházíme tak z modelu hrazení zdravotnických poplatků, který používá Plzeňský kraj. Definitivně bychom o tomto způsobu měli rozhodnout na dalším jednání rady, které se bude konat příští pondělí. Do tohoto termínu připraví náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD) podkladové materiály," doplnil Rath.

 

PSALI JSME:

Změny v poplatcích: za recept jen jeden poplatek, za den na lůžku stokoruna

Koalice zruší poplatky za položku na receptu. Den v nemocnici za 100 korun. Jednání skončila

 

O vrácení poplatků na základě žádosti bude jednou či dvakrát do roka rozhodovat zastupitelstvo. Materiály k tomuto vracení systému úhrady předjedná rada. "Poplatky vrátíme na základě žádosti každému, kdo požádá. Uvažovali jsme i o tom, že bychom do rozhodování zapojili i sociální hledisko, ale stejně bychom rozhodovali na základě čestného prohlášení žádajícího, proto jsme od toho upustili," vysvětlil Seidl.

 

Hejtman Rath očekává, že na vrácení poplatků kraj ušetří. "Očekáváme, že na základě žádostí vrátíme lidem poplatky za zhruba sedm milionů korun," doplnil Rath. Podle něj se kraj k proplácení rozhodl pod tlakem ministerstva vnitra a prohraných voleb.

tn.cz / Mediafax