Nevyzpytatelné počasí

Studánky a prameny vysychají, nejhorší situace je na Moravě

vodní prameny
Zdroj: isifa.com
Vodní prameny (Ilustrační foto)

Na jaře bylo sucho, v létě nás trápí přívalové deště. I přes to ale hlavně na východě republiky klesá hladina podzemních vod. Zatím se ale nejedá o nic závažného, říkají odborníci.

Sucho je letošním roce opravdu velké, jaro bylo jedno z nejsušších. V letních měsících se zase střídají dny extrémního tepla a sucha s přívalovými dešti. To má za příčinu, že v některých regionech České republiky se pomalu zaznamenává pokles spodních vod, hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
 

Klimatolog Rudolf Kovařík ze Šindelové v Krušných horách k tomu dodává, že v oblasti východních Čech ale může být situace horší: "Zejména pak na Moravě, ale také v části středních Čech.“

 

Jak dále vyplývá z údajů, tak stavy podzemní hladiny v Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou nižší, než je dlouhodobý měsíční průměr za toto období. Horší je to u pramenů, které jsou podle odhadu na 60 až 70 procentech dlouhodobého průměru. "U vrtů to není nic extrémního, odhaduji to tak na 80 až 90 procent dlouhodobého průměru,“ uzavírá Vladimír Šála z oddělení hydrologie ostravské pobočky ČHMÚ.
 

I když etošní rok patří k těm sušším, nemusíme se bát, že by docházelo k nějakému extrémnímu vysychání studánek nebo pramenů. Odborníci navíc dodávají, že taková situace se periodicky vyskytuje, zhruba tak jednou za dekádu. Takže letošní pokles je v rámci normy.
 

 

Za veškerý pokles vod můžou tropická vedra a obrovská sucha v květnu, kdy celý měsíc nepršelo. Od té doby ale už déšť nechybí, tak se žádný další pokles vod neočekává. Nejvýraznější pokles zaznamenali na řece Moravě, hlavně v oblasti u Napajedel na Zlínsku. "V březnu zde dosahovala hladina podzemních vod u vrtů a pramenů 2,4 metru. Nyní v srpnu klesla na 2,8 metru,“ vysvětluje Právu Eva Koukalová z ČHMÚ v Brně.
 

V Královehradeckém kraji sice u některých vod zaznamenali minimální hladinu, ale jak potvrdil Alexandr Zajev z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové, nejedná se o historická minima. Suché dny se nejvíce projeví na hodně mělkých studánkách, v hlubších vodách se tohle odrazí třeba až s ročním zpožděním.
 

Naopak v jižních a západních Čechách se problémů s poklesem vod skutečně bát nemusí. V těchto oblastech v posledních dnech trápily přívalové deště, takže suché jaro je tím vykompenzováno. Jak bude vypadat situace během podzimních měsíců, to se uvidí.

tn.cz / juz