Studenti prošli Prahou. Protestovali proti školské reformě

"Týden neklidu", kterým chtějí studenti a akademici dát najevo svůj nesouhlas s plánovanou školskou reformou pokračoval dalšími akcemi včetně protestního pochodu.

Pochod zablokoval dopravu. Po 11.00 dorazilo na nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády podle odhadu kolem sedmi tisíc studentů. Mladí nesou transparenty s nápisy "Svoboda škol, svoboda společnosti", "Reforma ano, ale ne takto", "Jsme chudí studenti", "Hudební věda nechce zpívat na Dobešovu notu". Protest provází pískot a skandování hesel, například: "Už jsme tady", "Univerzity jsou naše, nedáme si je vzít", "Svobody jsou naše".

 

Pochod byl jednou z největších akcí, která se uskuteční v rámci takzvaného Týdne neklidu, který vyhlásila řada univerzit kvůli věcným záměrům zákona o vysokých školách a finanční pomoci studentům.

 

 

Protestní akce se konají ve většině univerzitních měst, mají podobu přednášek pro studenty i veřejnost, ale i koncertů nebo divadelních představení.

 

PSALI JSME:

Začal "Týden neklidu": Studenti protestují proti Dobešově reformě

 

Akci odstartoval kolem 9.30 na Palachově náměstí krátký happening, po něm následovala série projevů. Za vysokoškolské pedagogy vystoupil prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štěch. Ten prohlásil, že navrhovaný zákon o vysokých školách znamená příchod byznysu do škol namísto akademických svobod a vzájemné komunikace. Studenti se podle něj v tomto systému stávají klienty a učitelé otroky neustálého vykazování tabulek. "Myslím, že zde nestojíme naposledy," uvedl. Předseda Studentské komory Rady VŠ Miroslav Jašurek dodal, že navrhované zákony by znamenaly otevření vysokých škol politickým tlakům.

 

 

Prorektor se opřel i do prezidenta Václava Klause. "Nejsme paraziti a sobci. Tohle tedy sedí od člověk, který omilostní korupčníky a kšeftaře se vzděláním," uzavřel Štech.

 

"My zde neprotestujeme jen proti školnému, ale odmítáme celou reformu. Zákony totiž zasahují do fungování vysokých škol," prohlásil jeden z účastníků. Ten také podepsal petici proti školnému. Podpisový stan studenti postavili přímo na náměstí Jana Palacha.

 

PSALI JSME:

Dobeš ustupuje! Školné bude jen za semestry navíc

 

Týden neklidu má podporu valné většiny univerzitních měst a různé akce se tak konají například i ve Zlíně, Hradci Králové, Plzni nebo Brně.

 

Iniciativa spolu se zástupci studentských komor akademických senátů i samotnými akademiky poukazuje na problematické části věcných záměrů zákonů a žádá jejich stažení a přepracování na základě odborné diskuse.

 

Reformní zákony by totiž podle kritiků vedly k omezení samosprávného charakteru a nezávislosti vysokých škol, výraznému omezení vlivu studentů na rozhodování o dění na domovské univerzitě. Tento vliv by mohli do rukou naopak dostat politici, obávají se akademici. Studenti kritizují také plán na zavedení školného či zápisného.

tn.cz / mediafax / hru