Demonstrace proti koalici

Studenti v Budějovicích protestovali proti komunistům

Přes 1500 lidí se v sobotu v Českých Budějovicích sešlo u protestu studentů proti komunistům. Neprotestujeme proti výsledku voleb, ale proti koalici s komunisty, řekl jeden z organizátorů Dominik Hořejší.

"Vysvětlovali jsme lidem, proč nechceme, aby byli komunisté u moci. Je to nedemokratická strana, která popírala svobodu a potlačovala svobodné myšlení lidí. Neuznává jakýkoliv odlišný názor než jejich samotných členů," sdělil Hořejší.
 

Podle něj shromáždění nebylo výtkou směrem k výsledkům voleb, ale ke vzniku koalice. "Vítězná ČSSD měla možnost utvořit koalici s dalšími demokratickými stranami, což by mělo být prioritou. Nesouhlasíme s domluvou s totalitní stranou," vysvětlil Hořejší.
 

Dodal, že studenti nadále budou po hejtmanovi Jiřím Zimolovi (ČSSD) požadovat, aby zvážil vytvoření koalice s jinými stranami. "Jinak ve čtvrtek 22. listopadu od deváté do desáté hodiny uspořádáme stávku jihočeských studentů," informoval organizátor. Zapojit by se do ní mělo více než 10 škol.
 

Během sobotního shromáždění promluvili kromě studentů i hosté jako senátor Jiří Šesták (STAN), filmová dokumentaristka Olga Sommerová a další. Účastníci mohli podepsat petici pedagoga třeboňského gymnázia Martina Rasocha, na které už bylo 1000 podpisů. "Je možné, že jsme nasbírali dalších tisíc podpisů," doplnil Hořejší.
 

Situace mezi studenty vygradovala po vytvoření koalice mezi ČSSD a KSČM. ČSSD získala v jedenáctičlenné krajské radě osm míst, zbylá tři připadla komunistům. Studenti třeboňského gymnázia se ohradili proti faktu, že na post radní pro školství a kulturu byla jmenována členka KSČM Vítězslava Baborová. Po hejtmanovi Jiřím Zimolovi požadovali její odvolání a hrozili demonstracemi.

 

fim tn.cz / Mediafax