dtest

Sůl, sůl a zase sůl! Dětské šunky ve VELKÉM TESTU propadly!

Šunka_test
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Spotřebitelský časopis dTest se zajímal o kvalitu vepřové šunky prodávané v českých obchodech. V testu 12 šunek nejvyšší jakosti a 4 výběrových určených dle označení pro děti se ukázalo, že výrobci někdy uvádí větší podíl masa, než je skutečnost, a že dětská šunka nemusí být vždy zdravější.

Ačkoli potraviny s označením pro děti vyvolávají dojem, že jsou kvalitnější, spotřebitelský časopis dTest zjistil, že v případě vepřové šunky to tak nemusí být.
 

Všechny testované šunky pro děti obsahovaly konzervanty a stabilizátory, obsahem soli navíc předběhly polovinu ostatních šunek v testu. Šunka Schneider Junior dušená šunka výběrová pro děti od tří let byla dokonce druhou nejslanější mezi všemi testovanými výrobky.
 

"Potravinářská legislativa klade přísnější výživové požadavky pouze na potraviny pro děti do tří let věku. Pokud je potravina určena pro starší děti, samotné označení jako "dětské" výrobce k ničemu nezavazuje," řekl redaktor dTestu Václav Beneš.
 

Testovali jsme dušenou šunku! Jak to dopadlo? Čtěte zde!
 

Kdyby se však testované dětské šunky měly posuzovat dle limitů stanovených pro výživu dětí do tří let, nevyhověla by žádná z nich právě pro nadměrnou slanost.
Bez úhony nevyvázly ani testované šunky nejvyšší jakosti, některé totiž obsahovaly méně masa, než výrobci deklarovali na obalu. Ve dvou případech činil rozdíl v neprospěch spotřebitele takřka jedenáct procent.
 

VÍTE, CO JE V MRAŽENÉ PIZZE? ŠOKUJÍCÍ ROZBOR NAJDETE ZDE!
 

Těmito hříšníky byly ZIMBO Gourmet Duryňská dušená šunka nejvyšší jakosti z Německa a česká LE&CO šunka pro děti výběrová. Pozitivním zjištěním testu však je, že v žádném z výrobků nebyla zjištěna přítomnost barviv, škrobu, sóji nebo separátu, jejichž použití je pro šunku nejvyšší jakosti i výběrovou šunku zakázáno potravinářskou vyhláškou. Všechny testované výrobky splnily také předepsaný obsah čisté svalové bílkoviny.
 

V senzorickém testu dopadly lépe šunky nejvyšší jakosti. Naopak dětské šunky ani zde příliš dobře neobstály – testujícím vadila nakyslá, slanější chuť a tužší či gumovitá konzistence. Všechny měly vlhký povrch a dvě z nich byly i vodnaté.

 

ČTĚTE TAKÉ

Co se našlo v jogurtech místo jahod? Podívejte se a přejde vás chuť

 

TN.cz