Švandrlíkův náhrobek: "Terazky som pomníkom". VTIPY

Spolu s Jiřím Winterem - Nepraktou vytvořil Miloslav Švandrlík tisíce vtipů.

Jiří Winter - Neprakta přišel smrtí Miloslava Švandrlíka o přítele, s nímž tvořil přes půl století nerozlučnou dvojici. Rozdělit je prý ale nemůže ani smrt, protože je spojují knihy a tisíce společných vtipů. Ty tvořili především v 70. a 80. letech, pokračovali v tom ale i po revoluci.

 

Některé vtipy si můžete připomenout v galerii.

"Pro mě bylo nejdůležitější to, že měl spoustu nápadů. Pořád dělal, psal, třeba i nesmysly, ale udělal toho hodně," vzpomínal v úterý na zesnulého souputníka Neprakta.

 

Ten Švandrlíkovi ilustroval desítky knih a především v době humoristického časopisu Dikobraz obrazově dotvářel jeho vtipy. "Měli jsme zakázáno dělat drůbež kvůli Husákovi, takže jsem maloval jenom divoká zvířata," vzpomínal na 70. a 80. léta.

 

Poslechněte si více z rozhovoru s Jiřím Winterem - Nepraktou, který naší televizi poskytl i přes svou vážnou nemoc.

 

Kromě vtipů Švandrlíka nejvíc proslavila úspěšně zfilmovaná kniha Černí baroni. Věta "Čo bolo, to bolo, terazky som majorom", pronesená na plátně Pavlem Landovským, bude zřejmě autora provázet i po smrti.

 

Sochař Jan Bernat totiž před časem Miloslavu Švandrlíkovi nabízel, že mu udělá sochu. "Tam byste byl vy a bylo by tam napsáno 'Čo bolo, to bolo, terazky som pomníkom'. A on se zaradoval," popisuje Bernat, který prý má k vytvoření tohoto díla i písemný souhlas spisovatele.

tn.cz / kap