Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 11. 2013
svátek plný hojnosti

Svatý Martin přijíždí na koni: Proč se svátek vůbec slaví?

Zdroj: TN.cz

Zítra je 11.11.Tedy magické datum, které znamená především svátek svatého Martina. Většina lidí má toto jméno spojené s příchodem zimy a sněhu a také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská husa. Ovšem sám svatý Martin by z toho asi dvakrát nadšený nebyl, žil totiž jako poustevník.

Historie má podivný smysl pro humor. Svatý Martin nejezdil na bílém koni ani se neládoval pečenými husami. Legendou se stal díky obyčejnému soucitu. Někdy kolem roku 335 se vracel do svého ležení. Po cestě potkal žebráka a daroval mu polovinu pláště aby neumrzl.
 

Milosrdenství, které ve srovnání s Matkou Terezou nikomu dech nevyrazí, ovšem z Martina se stal biskup a jeden z nejslavnějších světců. Kdyby dnes vstal z mrtvých, asi by rychle samým zděšením zase ulehl. Chtěl být vzorem soucitu s chudými a místo toho se na jeho svátek lidé cpou k prasknutí.


Svatý Martin jako poustevník chodil v roztrhaném pytli . To co dnes nabízejí restaurace jako svatomartinské degustační menu by mu stačilo na celý měsíc.
 

Poustevník Martin se živil zeleninou, ale sedláci potřebovali prodat maso a tak vznikla legenda o Martinovi a husách. Světec se prý nějakou dobu ukrýval v husím hejnu. Zápletka není úplně propracovaná, ale husí pečínky prodává spolehlivě.
 

A pak napadlo vinaře, že by mohli ve jménu světce taky něco vydělat. Na začátku listopadu totiž mají stočené první lahve.
 

Svatý Martin abstinoval a kdyby jen tušil že z něho jednadvacáté století udělá symbol obžerství, asi by tehdy nechal žebráka raději zmrznout. Ale pořád je na tom ještě lépe než chudák svatý Valentýn, jehož jménem vydělávají obchodníci miliony za prodej plyšových srdíček.
 

TN.cz
Reklama